Ćwiczenia na poligonie w Żaganiu ruszyły przed kilkoma dniami. Bierze w nich udział ok. 400 żołnierzy i 120 jednostek sprzętu wojskowego. W manewrach sprawdzani są żołnierze batalionu remontowego, którzy muszą potrafić nie tylko naprawić sprzęt na polu walki, ale w razie konieczności odeprzeć też atak przeciwnika.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Naprawy sprzętu wojskowego w warunkach stacjonarnych na hali remontowej w żaden sposób nie można przyrównać do ewakuacji i naprawy sprzętu na polu walki. Pole walki, w tym przypadku poligon, weryfikuje nasze umiejętności, bo tam wpływ na wykonywane zadania mają czynniki od nas niezależne, tj. oddziaływanie przeciwnika czy chociażby zmienność warunków atmosferycznych - tłumaczy ppłk Ireneusz Maślana, dowódca 11 batalionu remontowego (11brem).

Ćwiczenia zakrojone są na dużą skalę. Scenariusz wymaga od żołnierzy wszechstronnych umiejętności, a od kadry wyższego szczebla skuteczności w podejmowaniu decyzji, także pod presją czasu. Warunki na poligonie są maksymalnie zbliżone do tych z prawdziwej wojny.

Ćwiczenia Lew-19 na poligonie w Żaganiu
Ćwiczenia Lew-19 na poligonie w Żaganiu  fot. st. chor. szt. Rafał Mniedło/11ldkpanc

Pomału dobiega końca część taktyczna ćwiczeń. 24 października rozpocznie się część ogniowa. Remontowcy zostaną sprawdzeni z umiejętności prowadzenia celnego ognia z wozów bojowych WZT-3 i broni strzeleckiej.

- Żołnierz batalionu remontowego musi być nie tylko wykwalifikowanym specjalistą, ale w chwili zagrożenia potrafić odeprzeć atak przeciwnika – podkreśla mjr Zdzisław Kubisztal, zastępca dowódcy i szef sztabu 11brem.

Oprócz żołnierzy 11 brem, do ćwiczeń zaangażowane zostały cztery inne jednostki 11. Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu (10BKPanc, 34BKPanc, 4pplot oraz 11bdow).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem