Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Warunki zwierząt były okropne: odór amoniaku, dziesiątki psów w jednym boksie, wysoka agresja, suki rodzące przy całym stadzie agresywnych samców, ograniczony dostęp do światła, wreszcie choroby - relacjonują działacze Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt, którzy w sobotę pod nadzorem policji, straży granicznej i inspekcji weterynaryjnej weszli na teren nielegalnej hodowli psów w Stargardzie Gubińskim, niecałe 10 km od granicy z Niemcami. 

Pochodząca z Niemiec właścicielka nie chciała przyznać się do prowadzenia hodowli. Animalsom i mundurowym tłumaczyła, że prowadzi 5-gwiazdkowy hotel dla psów i zwierzęta nie należą do niej. 

- Wiedzieliśmy jednak, że kobieta kilka miesięcy wcześniej próbowała zarejestrować hodowlę psów i schronisko w dwóch miejscowościach. Ale nie dostała pozwolenia. Wcześniej podobną działalność prowadziła we własnym kraju, ale została wygoniona. Sprawę opisywały niemieckie media - opowiadają obrońcy zwierząt.

W trakcie kontroli Maud S. nie posiadała dokumentacji medycznej dla ani jednego z prawie 300 psów, które miała w hodowli. Szczenięta sprzedawała w Niemczech, zazwyczaj po 200-600 euro.

- Z psiego horroru odebraliśmy 30 psów w najgorszym stanie, matki ze szczeniętami oraz kilka suk w widocznej ciąży - informuje Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt. - Czworonogi tego samego dnia trafiły do przychodni weterynaryjnej, gdzie potwierdzono zły stan psów: występują robaczyce, zapalenia górnych dróg oddechowych, spojówek, skóry i jamy ustnej, u części niedożywienie. Uratowane zwierzęta miały także na skórze liczne ślady po pogryzieniach.

- Trudny, duży teren z właścicielką potrafiąca upychać zwierzęta wszędzie - łazienki, baraki, przyczepy. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy - dodają działacze Służby Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Animal Rescue Polska, którzy także brali udział w sobotniej akcji, podobnie jak zielonogórskie Biuro Ochrony Zwierząt.

Animalsi proszą o finansowe wsparcie na leczenie psów. Poszukiwane są także osoby, które mogłyby zapewnić dom tymczasowy.

- Bez waszego wsparcia nie uratujemy ich życia! - piszą obrońcy zwierząt.

49 1140 2004 0000 3802 7654 3761
Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt
ul. Przechodnia 4A
58-560 Jelenia Góra
w tytule: hodowla 300 psów
kod BIC/SWIFT: BREXPLPWMBK

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.