W okazałej, ponad 230-letniej piwnicy winiarskiej przy ul. Wodnej będzie można skosztować młodego wina z winnicy Miłosz. Atrakcją sobotniego wieczoru będzie koncert Małgorzaty Szapował.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

W ostatnim czasie zielonogórzanie mogą coraz częściej odwiedzać piwnicę winiarską przy ul. Wodnej 32. Jest jednym z najciekawszych zabytków w mieście, jedyną taką piwnicą w Polsce, charakterystyczną dla okolic Bordeaux we Francji. W 1786 r. w zboczu winnicy zbudował ją Johann Jeremias Seydel.

W najbliższą sobotę, 16 października o godz. 17 przy ul. Wodnej zaśpiewa Małgorzata Szapował, aktorka kabaretowa, znana m.in. z kabaretów Szum i Słoiczek po cukrze.

 

Piwnicę tego dnia będzie można zwiedzać w godz. 15-19. Na gości będzie czekało młode wino z winnicy Miłosz w Łazie. Pochodzi z tegorocznych zbiorów, miało premierę 11 listopada podczas Święta Młodego Wina w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze.

Piwnica winiarska przy ul.Wodnej
Piwnica winiarska przy ul.Wodnej  Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Białe i różowe

Wino Łazole 2019 będzie dostępne w dwóch wersjach: białej i różowej. Wino białe jest produkowano ze szczepu solaris, ma aromaty liści czarnej porzeczki i cytrusów, z wyraźnie zaznaczonym cukrem resztkowym. - Ma dużo ciała, jest gęste i przyjemne w ustach - mówi Krzysztof Fedorowicz, winiarz i właściciel winnicy.

- Drugie wino występuje rzadko na polskim rynku. Chociaż jest kwalifikowane jako różowe, to jest niemal białe, z delikatnym łososiowym refleksem. Takie wina opisywane są jako blanc de noir, czyli białe z czerwonych gron, a także jako vin gris, czyli wina szare. Trunek charakteryzuje się czystym aromatem leśnej poziomki, truskawki i arbuza. Jest orzeźwiający, ze zbalansowaną słodyczą - tłumaczy Fedorowicz.

O godz. 16 w piwnicy odbędzie się wykład dotyczący tradycji i technologii produkcji młodych win w regionie i na świecie.

Wstęp do piwnicy jest wolny, tak samo jak udział w koncercie i prelekcji. Wino będzie można kupić na butelki (cena 40 zł) i kieliszki.

CZYTAJ TAKŻE: Winiarskie zabytki mają moc! Tłumy na spacerze śladami historii

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem