Z człowiekiem jest, jak z samochodem. Psuje się. Gdy coś jest nie tak, to trafia do przeglądu i naprawy. A ludzie często nie robią sobie przeglądu, reagują za późno. I wtedy pozostaje im tylko sąd ostateczny - mówi Stefan Szczęsny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W listopadowej akcji Movember, z lubuskim oddziałem NFZ, zachęcamy mężczyzn do badania się na raka jąder i prostaty. O tych chorobach mówimy: wstydliwe. Seniorzy z zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego z regularnymi kontrolami problemu nie mają. Wiedzą, że badania i zdrowy styl życia to konieczność.

Razem z Piotrem Bromberem, dyrektorem lubuskiego oddziału NFZ wzięli udział w treningu bokserskim. W klubie SKF Boksing przy ul. Dworcowej tajniki pięściarstwa przekazały im trenerki Adriana Marczewska i Kinga Szlachcic.

– Postanowiłyśmy razem z Adrianą przeprowadzić trening ogólnorozwojowy. Wykorzystaliśmy sprzęt używany podczas treningów bokserskich i pokazałyśmy, jak to się robi – mówi Szlachcic.

Z człowiekiem jak z autem

– Prof. Władysław Bartoszewski mawiał, że życie zaczyna się po osiemdziesiątce – śmieje się Stefan Szczęsny, który 80. urodziny obchodził w tym roku. W młodości trenował biegi, ale obiecującą karierę przerwała choroba. – Miałem kamienie w nerkach, a w latach 50. nie było laparoskopów czy USG. Bieganie stało się po prostu niemożliwe. Dopiero w latach 90. w Puszczykowie wycięto mi dwa kamienie wielkości gołębiego jajka – opowiada pan Stefan.

Sportu nie porzucił. Z bieżni przeniósł się na rower. – Sporo jeździłem. Teraz często spaceruję i chodzę na gimnastykę. Od jakiegoś czasu spodobał mi się boks, chce go trenować. Dlaczego? Bokserzy w krótkim czasie wykonują ogromny wysiłek, a moim celem jest zgubienie paru kilogramów.

Pana Stefana do badań namawiała żona, aż weszły mu w nawyk. – Z człowiekiem jest, jak z samochodem. Psuje się. Auto musi przechodzić przegląd. Gdy coś jest nie tak, to trafia do naprawy. A ludzie często nie robią sobie przeglądu, reagują za późno zamiast się pilnować. I wtedy pozostaje im tylko sąd ostateczny – uśmiecha się.

Jego kolega, pan Marek ma 65 lat i o „przeglądzie” zawsze pamięta. – Nie znoszę bólu, więc lepiej profilaktycznie sprawdzić, żeby później uniknąć leczenia – dodaje.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem