"Zamiast parkingu z założenia i w większości dla podróżnych, miejsca pod dworcem PKP stały się miejskim, oświetlonym, wręcz dobrze strzeżonym i darmowym parkingiem miejskim dla okolicznych mieszkańców. Chyba nie o to chodziło przy przebudowie okolic dworca!" - pisze mieszkaniec Zielonej Góry.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ostatnie już mroźne noce pozwoliły, naocznie wręcz, dostrzec w Zielonej Górze ogromny problem. Chodzi o wybudowane w dużej ilości nowe miejsca parkingowe przy dworcu PKP. Otóż ostatnio przez kilka dni w bardzo wczesnych godzinach porannych próbowałem znaleźć tamże wolne miejsce, odwożąc kogoś na pociąg. Dwa, trzy wolne miejsca były, reszta... zajęta. Ale... praktycznie każde auto było w stanie „mocno do skrobania”. Co oczywiście oznacza, że auta stały tam całą noc. Oznacza to też, że zamiast parkingu z założenia i w większości dla podróżnych miejsca te stały się miejskim, oświetlonym, wręcz dobrze strzeżonym i darmowym parkingiem miejskim dla okolicznych mieszkańców. Chyba nie o to chodziło przy przebudowie okolic dworca!

Chcesz dostawać mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Niestety, w godzinach mniej bardzo wczesnoporannych problem jest jeszcze dotkliwszy, bo czasami i o te dwa, trzy wolne miejsca trudno. Z powodów jak opisałem powyżej.

Czy nie pora, na przykład wzorem terenu koło szpitala (ulica od parku 1000-lecia), wprowadzić tam bilety parkingowe darmowe do np. połowy godziny. Tyle czasu w zupełności wystarczy podróżnym lub ich odprowadzającym, a skutecznie ukróci opisany w liście proceder.

Imię i nazwisko do wiadomości redakcji.

Piszcie do Wyborczej

Co sądzicie o parkingach przy dworcu PKP i innych sprawach miejskich? Piszcie na redakcyjny adres e-mail: listy@zielona.agora.pl. Komentujcie na Facebooku „Gazety Wyborczej” w Zielonej Górze.

CZYTAJ TAKŻE: Architekt z Ptasiej przeciwko sali koncertowej w miejsce amfiteatru: To zła lokalizacja

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Popieram zaproponowane przez czytelnika rozwiązanie czyli wprowadzenie darmowego postoju na parkingu dworcowym do 1 godziny. Wystarczy. I bez nerwów.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Problem tylko z tymi którzy dojechali swoimi samochodami i udali się w podróż kilkudniową np. do Warszawy. Wracają za 2-3 dni i wracają samochodem w nocy do domu np. w Raculi, Nowym Kisielinie.
  @zg.andrzej
  Posiadając np. kolejowy/pks mogliby wydłużyć postój (kasa, informacja) na swoim bilecie parkingowym.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @zg.andrzej
  Posiadając bilet kolejowy/pks mogliby wydłużyć postój (kasa, informacja) na swoim bilecie parkingowym.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @zg.andrzej
  Wtedy można zostawić auto nieco wyżej, koło np. baru Turysta. Albo ustalić specjalny "długoterminowy" bilet parkingowy. Oczywiście płatny (bo wszędzie trzeba niestety płacić) w rozsądnej cenie. Rozsądnej czyli takiej, żeby nie był to majątek a z drugiej strony aby nie opłacało sie za tyle blokować parkingu jak opisano w artykule.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @throw
  Tak? A wiesz, że kasy nie są czynne całą dobę a informacji nie ma w ogóle od dawna? A jak ktoś ma okresowy?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Do dworca można dojechać autobusem.
  @slav
  To już nie jest istotne w opisywanym problemie (czasami autem po prostu wygodniej z bagażami jechać) ale ciagle chodzi o to, po co, takimi dużymi kosztami przeprowadzony, był ten cały remont wokół dworca! Kiedyś było bezpośrednio przy nim dosłownie kilka miejsc parkingowych. Teraz ... dalej jest ich te same kilka. Reszta zajęta przez mieszkańców okolic.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Przecież obowiązuje darmowy postój na tym parkingu do 0,5h a potem jest płatny. :D
  @Krzysztof Olszak
  Hmmm, a widział Pan kogoś płacącego tam za parkowanie poza tym "darmowym" okresem? Aby to działało, musi byc parkomat wydający stosowny bilet parkingowy. Jak przy, wspomnianym w artykule, szpitalu.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Krzysztof Olszak
  W nocy też jest płatny, czy może po 16:00 już nie? Bo jeśli nie, to wiadomo, że parkują tam okoliczni mieszkańcy. Parkingi przy wszelakich dworcach powinny być płatne przez całą dobę. Wtedy parkowaliby tam tylko ci, którzy naprawdę mają coś do załatwienia na dworcu.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0