PKP PLK publikują ku przestrodze nagranie z wypadku, do którego doszło 7 stycznia na przejeździe kolejowym w Zbąszyniu. Kierowca ciężarówki wyłamał rogatkę i wjechał wprost pod pociąg relacji Berlin-Warszawa
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sprawę wypadku prowadzi prokuratura w Nowym Tomyślu. Śledczy postarają się wyjaśnić zachowanie kierowcy ciężarówki, który przed wjazdem na tory wyłamał prawidłowo zamkniętą rogatkę. Na razie mówi się o "niezachowaniu ostrożności".

Wszystko działo się w biały dzień, tuż przed południem. Po wjeździe na przejazd kierowca najprawdopodobniej zauważył nadjeżdżający pociąg i próbował zjechać z torów. Doszło jednak do zderzenia. O tyle szczęśliwego, że nie z samą ciężarówką, a naczepą, na której przewożona była koparka.

Siła zderzenia była ogromna, co doskonale widać na nagraniu PKP PLK. W wyniku wypadku rannych zostało dwóch pasażerów i dwie osoby z obsługi pociągu. Kierowca wyszedł bez szwanku.

 

- Rok 2019 był najbezpieczniejszym pod względem zdarzeń na przejazdach od czterech lat lat. Odnotowaliśmy o 20 wypadków mniej niż w 2018 r., a to oznacza spadek niebezpiecznych zdarzeń o 11 proc., pomimo wzrostu liczby samochodów oraz liczby kursujących pociągów - podają PKP PLK.

- Wciąż jednak podstawową przyczyną wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych pozostaje niezachowanie ostrożności i łamanie przepisów ruchu drogowego przez kierowców. Takie zachowania to zagrożenie nie tylko swojego życia, ale i pasażerów pociągów. Niestety, w zeszłym roku 34 zdarzenia były spowodowane nieostrożnością kierowców, którzy zawodowo wykonują swoje czynności - kierowców autobusów, busów i tirów - informuje spółka.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  No przecież panicz czekać za barierką nie będzie. Czekanie jest dla frajerów. A konsekwencje jakie poniesie?
  już oceniałe(a)ś
  5
  0