Elżbieta Rafalska, eurodeputowana PiS, zachęca studentów do udziału w konkursie, w którym nagrodą będzie miesięczny płatny staż w Parlamencie Europejskim. - Ocena prac będzie subiektywna - zastrzega Rafalska.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Płatne staże w biurach europosłów w Brukseli nie są niczym nowym, natomiast Rafalska jako pierwsza postanowiła, że pomocników do swojego gabinetu wyłoni w konkursie. Chodzi o napisanie pracy podejmującej problematykę integracji europejskiej, przyszłości Europy, szans i zagrożeń, jakie przed nią stoją.

- W konkursie udział wziąć mogą wszyscy studenci z województw lubuskiego i zachodniopomorskiego, którzy nie są związani umową z żadną instytucji UE - mówi Rafalska. - Prace składać można od 1 marca do 15 maja br. Mam nadzieję, że wszystko uda się przeprowadzić w terminie i najpóźniej 1 czerwca wyłonimy zwycięzców konkursu - dodaje.

Kandydaci muszą posługiwać się językiem angielskim lub francuskim, a do napisanej pracy dołączyć CV z listem motywacyjnym. Zwycięzcy za miesięczny staż otrzymają 1,1 tys. euro brutto. Niewykluczone, że na praktyki załapie się kilkoro studentów.

- Także jako krajowa parlamentarzystka chętnie brałam studentów na staże w moim biurze poselskim. Niektórzy się dziwili i pytali, czy się nie boję wpuszczać osób, których nie znam. Ale czego miałabym się bać? Dla mnie to satysfakcja, że młodzi ludzie się mogą czegoś nauczyć. U mnie nie ma bumelki - podkreśla Rafalska. 

Co jeśli student napisze świetną pracę, ale okaże się, że jego światopogląd rozjeżdża się z przekonaniami europosłanki (np. zaakcentuje potrzebę zalegalizowania małżeństw homoseksualnych)?

- Zastrzegam sobie prawo do subiektywnej oceny prac konkursowych, ale zapewniam, że światopogląd inny niż mój nikogo nie wyklucza. Czekam na interesujące prace - przekonuje była minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Ideę konkursu chwali prof. Wojciech Strzyżewski, prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Ciężko nie pochwalić inicjatywy, która aktywizuje studentów. Dla nich to ciekawa oferta, możliwość zdobycia doświadczenia, a może nawet przepustki do pracy. To przecież doskonała okazja do otrzaskania się ze środowiskiem Parlamentu Europejskiego - mówi prof. Strzyżewski.

Prace konkursowe powinny być napisane w formie eseju, w języku polskim, i zajmować nie więcej niż cztery strony formatu A4. Uczestnicy wraz z CV i listem motywacyjnym wysyłają je na adres mailowy elzbieta.rafalska@europarl.europa.eu

CZYTAJ TEŻ: Rafalska do Brukseli, a fala PiS dociera do lubuskich miast. Co zrobi marszałek Polak? [OPINIA]

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Czy Elżbieta Rafalska sprawdza się jako europosłanka?

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem