"Nie chcemy, aby pani profesor przebywała w tak dużym skupisku ludzkim, jakim jest uczelnia, i narażała nas studentów i pośrednio naszych bliskich na możliwość zarażenia koronawirusem" - piszą studenci. Uniwersytet Zielonogórski uspokaja: profesor zna zasady, jest na urlopie
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zielonogórscy studenci wysłali alarmujące listy do swojego wydziału, sanepidu, okręgowego inspektora pracy i redakcji „Wyborczej”. Twierdzą, że o wyjeździe profesor do czerwonych stref we Włoszech usłyszeli podczas zajęć. Profesor wykłada na Collegium Medicum (dawniej medyczny wydział nauk o zdrowiu), wcześniej pracowała na wydziale pedagogiki i psychologii.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Jeśli zagrożenie koronawirusem, to kwarantanna

„W razie potwierdzenia informacji prosimy o zastosowanie kwarantanny i zakazu prowadzenia zajęć ze studentami na przez wymagany okres 3–4 tygodni (zalecany czas inkubacji wirusa)” – piszą. „Nie chcemy, aby pani profesor przebywała w tak dużym skupisku ludzkim jakim jest uczelnia i narażała nas studentów i pośrednio naszych bliskich na możliwość zarażenia koronawirusem”.

Studenci liczą, że mogą zostać objęci kwarantanną, tak jak ich rodziny. „W naszym przypadku taka przerwa z pewnością odbije się zdecydowanie na wynikach w nauce a nasi bliscy, którzy pracują, pozbawieni zostaną na ten czas możliwości zarobkowania” – tłumaczą w liście. Twierdzą, że może ucierpieć sama uczelnia. Prawdopodobne będą pozwy sądowe, m.in. o odszkodowania.

Koronawirus i zasady rektora

– Profesor jest na urlopie – odpowiada Ewa Sapeńko, rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego. – A uczelnia nie ma prawa ingerować w to, gdzie pracownicy spędzają prywatny czas. Na uniwersytecie obowiązują odpowiednie procedury dotyczące osób powracających z krajów podwyższonego ryzyka, które są zgodne z zaleceniami GIS i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pani profesor, tak jak wszyscy pracownicy uczelni, została o nich poinformowana w specjalnym komunikacie rektora.

Przypomnijmy: kiedy na początku tygodnia potwierdzono w szpitalu w Zielonej Górze u 66-pacjenta zakażenie koronawirusem, rektor UZ zdecydował o wstrzymaniu zgody na wyjazdy studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich i pracowników w rejony zagrożone występowaniem koronawirusa. Na liście są m.in północne Włochy, Niemcy, Chiny, Iran i Wietnam.

Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeusz Kuczyński zobowiązał pracowników i studentów, by o wyjazdach informowali swoich przełożonych.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Szefowa sanepidu w Słubicach wyleci z pracy po zmianie przepisów. Zdecydują ludzie PiS. „Nie mam złudzeń, zaczęłam się pakować”

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nie wierzę,że studenci- przyszła elita narodu są tak głupi...
  @srogilusnia
  dlaczego przyszła?
  Przecież to są dzieci obecnej jelity.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @srogilusnia
  Jaka uczelnia tacy studenci.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @Bronekolek
  Tym wpisem udowadniasz, że nie tylko (niektórzy) studenci to głupki.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ci ludzie, obecnie studenci, będą kiedyś podejmowali ważne decyzje? Boją się koronawirusa, a przecież nie muszą się czule witać z wykładowczynią. Ona była tylko we Włoszech. A jak na uczelnię dojeżdżają? Czy sąsiadów w autobusie pytają, czy byli we Włoszech? Wstyd państwo studenci, wykazujecie się ignorancją w dziedzinie zachowania się w przypadku chorób zakaźnych. Podobna histeria była, gdy się pojawiła informacja o HIV.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  Głupawi ci studenci. Absolwenci kursów wpisywania oka w trójkąt.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  A ja proszę o kwarantannę dla premiera, prezydenta i prezesa.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Głupawi studenci, najwyraźniej pisowski elektorat. Niech się zamkną w piwnicy i czekają aż minie epidemia.
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  a ja widziałam Chińczyka...zamknąć mnie!
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Oni naprawdę napisali ?zalecany czas inkubacji wirusa?? To jakiś żargon medyczny? A tak BTW czy jako nauczyciel w szkole, około 15 % uczniów spędziło ferie we Włoszech mogę się poddać kwarantannie?
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Sowiecja odradza się błyskawicznie na żyznej glebie.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0