Podczas trzeciego dnia kontroli sanitarnych na granicy polsko-niemieckiej służby sprawdziły ponad 5 tys. osób. W Świecku jeden z podróżnych sam zgłosił się do kontroli. Z podejrzeniem koronawirusa został przewieziony do szpitala w Zielonej Górze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zapisz się na nasz codzienny newsletter o koronawirusie. Piszemy dla Ciebie bez sensacji i paniki

Służby kontrolują przejścia graniczne od poniedziałku. Sprawdzają podróżnych przez całą dobę. Pasażerowie zatrzymanych pojazdów mają mierzoną temperaturę i wypełniają tzw. kartę podróżnego. Osoby z gorączką, objawami choroby wracające z rejonów, w których występuje zakażenie koronawirusem, trafiają do szpitali.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus w Lubuskiem. Znamy szpitale, które będą mogły przyjmować zakażonych

CZYTAJ TEŻ: Szpital w Zielonej Górze zamknięty. Zakaz odwiedzin na wszystkich oddziałach

W środę skontrolowano łącznie 578 pojazdów (autobusy, vany, busy), którymi podróżowało 5269 osób. Kontrole odbyły się przede wszystkim na starych przejściach granicznych w Świecku, Olszynie, Jędrzychowicach, Kudowie, Boboszowie, Tłumaczowie, Jakuszycach oraz w centrum Zgorzelca i Kostrzynie.

Jeden z podróżujących przez Świecko sam się zatrzymał i powiedział służbom, że źle się czuje. – Mężczyzna został przewieziony na oddział zakaźny do zielonogórskiego szpitala z podejrzeniem zarażenia koronawirusem – informuje Aleksandra Chmielińska-Ciepły, rzeczniczka wojewody lubuskiego.

Liczba osób zarażonych w Polsce rośnie, na całym świecie przekroczyła 126 tys., z czego ponad 4,5 tys. osób zmarło. Ministerstwo Zdrowia od środy potwierdziło już łącznie 47 przypadków koronawirusa w Polsce. Wywołuje on chorobę układu oddechowego COVID-19, która charakteryzuje się wysoką gorączką, dusznościami, kaszlem, bólami mięśni i zmęczeniem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Epidemia koronawirusa w Polsce i na świecie. Relacja na żywo

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  jedna wielka fikcja, moja znajoma w środę przejechała granicę w Łęknicy busem bez żadnej kontroli , kierowcy busów wiedzą o tym i dlatego omijają te wydzielone przejścia do sprawdzania
  już oceniałe(a)ś
  1
  0