Dziś studenci ostatecznie muszą opuścić akademiki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wyjątkiem są jedynie cudzoziemcy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Zielonej Górze, Sulechowie i Kalsku (wydziały zamiejscowe Uniwersytetu Zielonogórskiego) jest osiem akademików: Vicewersal i Wcześniak na Kampusie B przy al. Wojska Polskiego oraz Piast, Ziemowit, Rzepicha i SBM na Kampusie A przy ul. Podgórnej i Wyspiańskiego, w Sulechowie przy ul. Prostej i w Kalsku. Nie licząc zamiejscowych akademików, w każdym z zielonogórskich mieszka kilkaset osób. Z różnych regionów Polski. Niektórzy nawet z Podlasia i Lubelszczyzny.

Chcesz dostawać mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Decyzja o wyprowadzce z akademików z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa zapadła w ub. tygodniu. Retor UZ prof. Tadeusz Kuczyński dał studentom czas na opuszczenie pokoi do wtorku rano 17 marca.

- Do poniedziałku rano [16 marca - red] wyjechało już 841 osób. W DS-ach pozostało jeszcze 210 osób, w tym 78 obcokrajowców, którzy zostaną przeniesieni do DS. Wcześniak - tłumaczy Ewa Sapeńko, rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Studenci muszą zabrać wszystkie swoje rzeczy. Dlaczego? - Ponieważ - nie wiemy jeszcze kiedy, ale nie mamy wątpliwości, że przyjdzie taki moment - będziemy musieli udostępnić akademiki służbom wojewody dla osób objętych kwarantanną - wyjaśnia Sapeńko. - Jeżeli ktoś jednak obawia się o swoje mienie, jeszcze do wtorku może wrócić do akademika i zabrać swoje rzeczy. Podkreślam, że nie jest to wykwaterowanie, a wszyscy studenci, kiedy sytuacja na to pozwoli, wrócą do tych samych pokoi.

Niektórzy studenci, którzy wyjechali wcześniej, zostawiali swoje rzeczy osobiste w pokojach. Te zostaną komisyjnie zinwentaryzowane, oznaczone i trafią do magazynu.

CZYTAJ TAKŻE: Zielona Góra vs. koronawirus. Obrazki z wymarłego miasta  

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Czym jest obowiązkowa kwarantanna po powrocie do Polski? Gdzie możemy ją odbyć?

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem