Przed nowymi sposobami złodziei ostrzega policja. Oszuści przebierają się w kombinezony i podają za inspekcję sanitarną, by wejść do mieszkań pod pretekstem walki z koronawirusem. Gdy jeden odgrywa scenkę, drugi czyści mieszkanie z kosztowności.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Wyborcza" pisała już o lewych dobrodziejstwach na koronawirusa, które za krocie sprzedają oszuści, a także wyłudzaniu loginów i haseł do kont bankowych przez podszywanie się pod rządowe strony. Tyle że to nie koniec pomysłowości złodziei.

Policja ostrzega przed nową, niebezpieczną metodą oszustów, która na pierwszy rzut oka ofierze musi wydać się bardzo wiarygodna. Oszuści przebierają się w bowiem w kombinezony sanitarne i podają za sanepid. Wszystko oczywiście w ramach domniemanej walki z koronawirusem.

- Wymyślają coraz oryginalniejsze sposoby, aby przekonać swoje przyszłe ofiary. Nieważne jak podle, ważne, że skuteczne. Dla nich cel uświęca środki. A jest jeden - wzbogacić się kosztem niewinnych i nic niepodejrzewających osób - mówi nadkom. Marcin Maludy, rzecznik prasowy lubuskiej policji.

Złodzieje pukają do drzwi przyszłych ofiar zaopatrzeni nie tylko w kombinezony, ale też okulary ochronne i maseczki. Proponują dezynfekcję mieszkania. A ludzie, przestraszeni epidemią, coraz częściej się na to biorą.

- Po wejściu do mieszkania jeden z oszustów przeprowadza pseudodezynfekcję, a drugi plądruje i czyści mieszkanie z wartościowych rzeczy oraz gotówki - wyjaśnia Maludy.

Przypomina, że służby sanitarne nigdy nie działają w ten sposób. Gdy ktoś powołuje się na sanepid lub inną instytucję, warto najpierw tam przedzwonić i potwierdzić, czy to rzeczywiście pracownicy tej instytucji.

- Nie wpuszczajmy ich do mieszkania pod żadnym pretekstem - zastrzega rzecznik lubuskiej policji.

CZYTAJ TEŻ: Naga prawda o testach i badaniach na koronawirusa. "A w TVP mówią, że cud malina" [LIST CZYTELNIKA]

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Hieny nie przepuszcza takiej okazji :-(
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Powinno się wieszać takich zaraz po złapaniu.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  zakończenie tego artykułu jest niepoważne. Wręcz głupkowate. Rada: "zadzwoń do SANEPIDU i sprawdź" absolutnie nie do wykonania. Gdyby dziennikarz pofatygował się i sprawdził u tych, którzy za bezpieczeństwo odpowiadają i z przestępczością walczą, artykuł byłby pożyteczny! A tak- nie jest!!!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0