Łukasz znalazł w sieci gotowy projekt przyłbicy, która świetnie nadaje się do ochrony osobistej przed koronawirusem. Długo się nie wahał: wspólnie z żoną Justyną odpalił domową farmę drukarek 3D i ruszyli z produkcją. - W ciągu jednego dnia mamy więcej tego typu sprzętu, niż do tej pory mogliśmy marzyć - dziękuje im personel szpitala w Zielonej Górze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Ten oto skromny człowiek Łukasz Więcek w ciągu jednego dnia zaopatrzył szpital i pogotowie w Zielonej Górze w niesamowicie istotny w ochronie osobistej sprzęt. Przyłbice ochronne drukuje w swojej farmie drukarek 3D! Ma ambitny plan wydrukowania ogromnej liczby tych cacuszek, ok. 1,2 tys. sztuk. Wystarczy dla całego regionu - napisali w piątek na Facebooku pracownicy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Zielonej Górze.

- To niesamowita technologia. W ciągu jednego dnia mamy więcej tego typu sprzętu, niż do tej pory mogliśmy marzyć! Jeden dzień! Nie sposób opisać radości - zachwycają się pracownicy SOR-u.

Przyłbice trafiły również do zielonogórskiego pogotowia ratunkowego, a zapotrzebowanie zgłosiły już m.in. miejscowa poliklinika, sanepid oraz szpitale w Nowej Soli, Świebodzinie i Żarach. 

Łukasz w sieci jest nazywany bohaterem, ale sam tego tytułu nie przyjmuje: 

Bohaterowie są tam - w karetkach, na oddziałach i na granicach. A my tu tylko wciskamy guzik i zakładamy gumę od majtek

- oznajmił w odpowiedzi na pochwały.

Domowa farma drukarek w służbie społeczeństwu

Łukasz i Justyna tłumaczą, że wszystko zaczęło się od skromnego pomysłu na wyprodukowanie chociaż kilkunastu przyłbic. - Nawet nie wiemy, kiedy przerodziło się to w masową produkcję - opowiadają. 

Łukasz Więcek dostarczył do szpitala i pogotowia w Zielonej Górze już kilkadziesiąt przyłbic ochronnych. Za darmo. Podkreśla, że nie byłoby to możliwe bez pomocy żony i wielu innych osób
Łukasz Więcek dostarczył do szpitala i pogotowia w Zielonej Górze już kilkadziesiąt przyłbic ochronnych. Za darmo. Podkreśla, że nie byłoby to możliwe bez pomocy żony i wielu innych osób  Facebook/SOR Zielona Góra

Najpierw Łukasz znalazł w internecie gotowy projekt przyłbicy, który opracował jeden z producentów drukarek 3D. Projekt jest dostępny za darmo, posiada rekomendację czeskiego ministerstwa zdrowia. To dlatego Więckowie mówią, że wystarczyło wcisnąć guzik w drukarce. Razem prowadzą Fundację "Fabryki Pasji", zajmują się między innymi drukiem 3D. Siedziba znajduje się w mieszkaniu, stąd dostępna pod ręką farma ośmiu specjalistycznych drukarek.

- Najpierw mąż zapytał znajomego lekarza pogotowia, czy takie przyłbice w ogóle się w szpitalu i pogotowiu przydadzą. Lekarz powiedział, że bardzo i że to superpomysł. Pozostało zdobyć materiały, wydrukować i poskładać - tłumaczy Justyna, żona Łukasza.

Od skromnego pomysłu po masową produkcję

Oboje podkreślają, że niczego nie dokonaliby sami. W wycinaniu szybek do przyłbic pomogły cuda-wianki.pl, a firmy Jefferson's Catering, Aikon oraz galeria handlowa Focus Mall zorganizowały i dostarczyły folię PET potrzebną do produkcji szybek. Paczkę filamentów do przyłbic podesłała Fiberlogy, a znajoma Eliza Zaborowska zajęła się koordynacją działań. 

'Bohaterowie są tam - w karetkach, na oddziałach i na granicach. A my tu tylko wciskamy guzik i zakładamy gumę od majtek' - opowiada Łukasz Więcek
'Bohaterowie są tam - w karetkach, na oddziałach i na granicach. A my tu tylko wciskamy guzik i zakładamy gumę od majtek' - opowiada Łukasz Więcek  Facebook

- Nie będę ukrywał, że ledwo przetrwaliśmy dzisiejszy dzień. Sama produkcja ciężka nie jest, ale gdy trzeba jednocześnie myśleć o całej logistyce, załatwianiu materiałów, odpisywać na prośby o przysłanie przyłbic i ostatecznie je porozwozić, to głowa po takim dniu dosłownie mi pęka. Ale pierwsza partia przyłbic trafiła już w ręce lekarzy działających na pierwszej linii frontu! A to wszystko dzięki Waszemu zaangażowaniu i pomocy - napisał Łukasz w piątek na Facebooku.

Więckowie żałują jedynie, że nie mają więcej drukarek. - W dwa dni udało nam się wyprodukować 50 przyłbic. Obecnie jedna drukuje się aż dwie i pół godziny, a to dlatego, że projekt został udoskonalony. Przyłbice są teraz większe, bo napływały sygnały z różnych stron świata, że po długim czasie noszenia opaska uciska w skronie - tłumaczy Justyna.

Justyna Więcek, żona Łukasza, podczas składania przyłbic ochronnych dla pracowników szpitala i pogotowia w Zielonej Górze
Justyna Więcek, żona Łukasza, podczas składania przyłbic ochronnych dla pracowników szpitala i pogotowia w Zielonej Górze  Facebook

Zapowiadają, że ich farma drukarek będzie pracować 24 godziny na dobę. - Wyprodukowanie 1,2 tys. sztuk zajmie około miesiąca. Gdyby ktoś chciał się przyłączyć do akcji i pomóc w druku, to prosimy o kontakt pod numerem 571 274 414. Można też pisać na adres eezaborowska@gmail.com. Jedną drukarkę z naszych ośmiu musimy mieć dostępną na potrzeby naszej działalności - mówią Więckowie.

Łukasz ostrzega personel medyczny: - Pamiętajcie, że przyłbice nie mają żadnych atestów, także medycznych. Jest to domowa produkcja, w której nie jesteśmy w stanie zapewnić jakiejkolwiek sterylności. Staramy się wszystko składać i pakować do worków strunowych w rękawiczkach, ale wiecie - nadal to jest produkcja domowa, gdzie w pokoju obok śpi pies. Traktujcie przyłbice jako dodatkową warstwę ochronną w czasie rozmowy z ludźmi/pacjentami, a nie jak certyfikowaną przyłbicę wykonaną z atestowanych materiałów. Profilaktycznie przetrzyjcie też maski czymś dezynfekującym przed założeniem ich na głowę - podkreśla.

- Spokojnie. Sprzęt ochrony osobistej nie musi być jałowy - nawet nie jest to zazwyczaj możliwe. Ważne, że blokuje możliwość ekspozycji przez rozpylenie aerozolu materiału zakaźnego. Po tym można zdezynfekować sprzęt i użyć ponownie, jeśli jest taka potrzeba. A na pewno będzie... Zmniejszyłeś właśnie możliwość zachorowania wśród medyków! - odpowiada mu w sieci ratownik pogotowia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "W ciągu jednego dnia mamy więcej tego typu sprzętu, niż do tej pory mogliśmy marzyć! Jeden dzień! Nie sposób opisać radości "
  Qrwa mać! mam nadzieję, że niebawem nadejdzie czas, że nie tylko szycie maseczek i drukowanie przyłbic weźmiemy w swoje ręce. Najwyższa pora.
  @ssss_ceptyk
  Właściel piekarni Hert w takie przyłbice zaopatrzył swoich pracowników :) Ale te kupione na rynku do tanich nie należą :( ,więc niewielu pracodawców mogłoby tak zabezpieczyć swoich pracowników .
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @ssss_ceptyk
  Przeciez (ten kłamca) mówił, że od 3 miesięcy przygotowywał się.
  Po informacji agencji wywiadu, przygotowywał się, jaką podjąć decyzję by wybory były w maju (bo on tak chce). Posłuchano Trumpa, bo on teraz jest autorytetem. Trump się pomylił, więc i nasz kłamca też się pomylił. Takie pomylone towarzystwo.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Dodam tylko, że inicjtywa fantastyczna. Dzięki za wasz pomysł i trud!
  już oceniałe(a)ś
  99
  0
  Szacunek pełny - ale gdzie jest Państwo ???!!!
  @angelus76
  Państwo zgłosi się, aby zarekwirować ten sprzęt na potrzeby ochrony członków komisji wyborczych, które kaczy zwyrodnialec kazał swoim przydupasom na siłę w maju przeprowadzić.
  Tfu, mam nadzieję, że nie przeczytają o tym pomyśle.
  już oceniałe(a)ś
  41
  0
  @angelus76
  Szykuje bankiecik na 200os. na 10.05. Trzeba sie ostatni raz napić przed śmiercią.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @angelus76
  państwu już dziękujemy.....
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @angelus76
  Jak to gdzie? "Sie żywi".
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @angelus76
  Państwo jest na mszy
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @angelus76
  w kieszeni episkopatu.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @angelus76
  Państwo jest zajęte knuciem jakby zmusić Polaków, żeby w maju pomimo zagrożenia życia poszli zagłosować na wiejskiego przygłupa - marionetkę gnoma.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @angelus76
  Państwo od trzech miesięcy przygotowuje się i cała Europa bierze z nich przykład. W ramach tych przygotowań zaopatrzono w środki ochronne Chiny i teraz Anżej prosił o zwrot. Wysyła samolot po pomoc do Chin.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  BRAWO! Dziękujemy!
  już oceniałe(a)ś
  75
  0
  "A na Tygrysy, mają Vis-y, (...)"

  Z całym szacunkiem, ale historia może jest nauczycielką życia gdzie indziej, w Polsce na pewno nie jest. Wciąż musimy jako zbiorowość przeżywać ten sam koszmar "bohaterskiej improwizacji i poświęcenia jednostek". Tak wyglądało każde nieomal powstanie: bezbrzeżna ofiarność na dole, nieudolność, totumfactwo, pie...nie od rzeczy i ignorancja u góry.

  A na koniec, jak już opadnie pył bitewny, to i tak przyjdzie kontrola ze skarbówki i zacznie mozolnie wyjaśniać ile VATu winni są za te przyłbice Morawieckiemu i kolegom.
  @ekumeniczna_ortodoksja
  KAS po swoje się zgłosi. To wielka luka VAT. To przestępcy. Zamkną ich.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Hm. Wychodzi na to, że społeczeństwo świetnie sobie radzi samo. Tylko po co płacimy na rząd i rzesze urzędników państwowych?
  @mitani
  Bo im się należy, nie pamiętasz jak ta durna Beśka darła się w sejmie?
  Teraz siedzi w Przeciszowie i śmieje się z nas wszystkich.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Cudownie!!! Super obywatel!
  już oceniałe(a)ś
  42
  0
  Brawo!

  Po przeczytaniu tytułu mnie najbardziej interesowało z technicznego punktu widzenia: jak drukują szybkę, czy ja czegoś nie wiem? Ale szybka jednak niedrukowana, tylko z materiału litego czyli folii; drukowanie byłoby po prostu niemożliwe.

  To teraz może ktoś podejmie się metodą chałupniczą produkowania respiratorów? To nie żart.
  Może potrzebne będą jakieś prymitywne respiratory typu ręczny worek ambu, jeśli nasi bliscy starsi nie będą przyjmowani do szpitali i będziemy musieli sami coś z tym zrobić.
  @misiekpysiek2
  W Hiszpanii już robimy. Są różne grupy robocze i różne pomysły. Niektóre już się testują w szpitalach. Nasz idzie na próby na dniach.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @misiekpysiek2
  Szybki są wycinane, jest napisane w artykule:
  "W wycinaniu szybek do przyłbic pomogły cuda-wianki.pl, a firmy Jefferson's Catering, Aikon oraz galeria handlowa Focus Mall zorganizowały i dostarczyły folię PET potrzebną do produkcji szybek."
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @misiekpysiek2
  Respiratory z drukarek 3D już na południu robią. Spokojnie. Mateusz też od 3 miesięcy je robi. On wszystko robi. Taki zdolny jest.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0