Uniwersytet, autobusy elektryczne, hala CRS - odpowiada zielonogórzanin pytany o to, co się udało miastu najlepiej w ostatnich 30 latach. Teraz czas na Wasz ostateczny wybór. Zaczynamy głosowanie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Supermiasta - tak nazwaliśmy nasz plebiscyt z okazji 30-lecia samorządu w Polsce. Nasze miasta pokonały w tym czasie gigantyczną drogę, a utworzenie samorządów, wzmocnionych następnie reformą z 1999 r., to jeden z największych sukcesów odnowionej Polski.

Zapytaliśmy mieszkańców i naszych czytelników, o to, co w trzech dekadach najbardziej udało się w Zielonej Górze. Z czego jesteśmy najbardziej zadowoleni i dumni.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Zebraliśmy już Wasze propozycje największych sukcesów, posłuchaliśmy ekspertów, a spośród wszystkich zgłoszeń kapituła redakcyjna wybrała sześć największych osiągnięć Zielonej Góry w ostatnich 30 latach. Teraz czas na Wasz ostateczny wybór.

Na stronie zielonagora.wyborcza.pl rozpoczęliśmy głosowanie, w którym wybierzecie największe osiągnięcie 30-lecia w Zielonej Górze. Co było w mieście najbardziej super. Wskażcie swoich faworytów! Patrz na koniec artykułu

Głosowanie potrwa do 30 kwietnia - wydłużyliśmy je o dwa tygodnie ze względu na pandemię koronawirusa. Wyniki ogłosimy 8 maja. A 16 czerwca odbędzie się uroczysta gala Supermiast w redakcji „Gazety Wyborczej” w Warszawie.

Plebiscyt Supermiasta. Sześć udanych rzeczy w Zielonej Górze. Która najbardziej?

MZK i elektryczne autobusy

Zielonogórska metamorfoza komunikacyjna ma w herbie autobusy elektryczne. Po mieście jeździ prawie 50 takich wozów, czyli ponad 60 proc. całego taboru MZK. Autobusy za prawie 100 mln zł wyprodukował lubuski Ursus. To część wielkiego projektu - zbudowano także centrum przesiadkowe przy dworcu PKP, nową zajezdnię MZK oraz system ulicznych ładowarek elektrycznych.

Rewitalizacja starówki i deptaka

Zielonogórska miejska bombonierka, serce śródmieścia. Przez lata miasto odmalowywało fasady większości kamienic. Dekadę temu odnowiono za fundusze unijne deptak i Stary Rynek. Z połowy traktu zniknęły betonowe płyty z czasów Gierka, wrócił stary poczciwy bruk. Zrewitalizowano i to udanie plac pod Filharmonią oraz ruiny za teatrem. Symbolem odnowy stał się pomnik Bachusa autorstwa rzeźbiarzy z Krakowa - Roberta Dyrcza i Jacka Gruszeckiego.

Uniwersytet Zielonogórski

Trudno sobie wyobrazić Zieloną Górę bez uniwersytetu, który powstał po fuzji WSP i Politechniki Zielonogórskiej. Nie tylko dlatego, że jest jednym z największych pracodawców w mieście. Na uczelni pracuje blisko tysiąc naukowców, w tym ponad trzystu profesorów i doktorów habilitowanych. Zielona Góra jest jednym z kilkunastu największych polskich miast akademickich. A to ogromny atut, udało nam się! Wizytówka uczelni, to naszym zdaniem nowa biblioteka przy ul. Wojska Polskiego.

Zielonogórskie drogi

Gdy ćwierć wieku temu kierowca chciał ominąć Zieloną Górę, potrzebował prawie pół godziny. Gdy w latach 90. powstała Trasa Północna, przejazd skrócił się do pięciu minut. W XXI wieku doszedł miejski fragment trasy ekspresowej S3, wiodącej nad Bałtyk i do granicy z Czechami. Komunikację usprawniły także drogi wewnątrz miasta - np. fragment drogi nazywanej "aglomeracyjną" oraz łącznik z os. Pomorskiego z trasą S3 i drugi, przebijający Park Piastowski.

Hala CRS i aquapark

Najdroższa inwestycja sportowo-rekreacyjna w historii Zielonej Góry powstała w 2010 r. Budowa hali CRS z aquaparkiem kosztowała ponad 150 mln zł. Hala, w której grają na co dzień zielonogórscy koszykarze, należy do najnowocześniejszych obiektów sportowych w kraju. Basen przy ul. Sulechowskiej służy mieszkańcom z całej okolicy. Po dekadzie licznik odnotował 4-milionowego gościa.

Wielka Zielona Góra

Po wchłonięciu 17 wsi, od 2015 r. miasto zaczęło liczyć 278 km kw. Powierzchnia wzrosła prawie pięciokrotnie. Obszarowo Zielona Góra stała się większą od Poznania i Gdańska (zajmują po 261 km kw.) oraz szóstą aglomeracją w Polsce. Liczba mieszkańców urosła ze 118 do 138 tys. mieszkańców. Gdybyście dziś chcieli przejść miasto dookoła, czeka was dystans półmaratonu - ponad 21 km.

Supermiasta. Sześć sukcesów do wyboru. Który najważniejszy. Głosuj

REGULAMIN PLEBISCYTU - TUTAJ

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  ... raczej lubelski URSUS !
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  ...."przejść miasto dookoła....,to ponad 21 km".
  Owe "ponad", po połączeniu miasta z gminą, wynosi około 80 km.Średnica miasta północ -południe, w linii prostej wynosi ok. 22km.Obwód wynosi ponbad 100km.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  ... po zgodnym połączeniu z gminą Zielona Góra....
  ... szósta aglomeracja w Polsce ? szósta obszarowo.
  W XXI wieku doszedł miejski fragment trasy ekspresowej S3, hmm nie zrozumiałem.
  Jeśli mówimy o drogach, to warto było napisać o rozbudowie starej trasy Północnej, o remontach, o przebudowach skrzyżowań.
  Zamieniłbym punkt o drogach na system komunikacyjny i dodałbym remont Odrzanki na obszarze Wielkiej ZG, przebudowę stacji ZG, mianowanie jej na Gł. wraz z nowymi przystankami oraz potrojona ilość połączeń kolejowych.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  za prezydentury Pana Kubickiego wiele się zmieniło w mieście i na pewno jeszcze wiele się zmieni w przyłączonych gminach tak trzymać Panie Prezydencie, nie ufać Pisowcom pomimo niekiedy przychylnych komentarzy zadroszcza , że tak wiele udało się zrobić w każdej dziedzinie
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Gdyby te pieniądze zamiast na autobusy wydać na likwidację kopciuchów, powietrze w mieście byłoby czyste. A tak, to tylko propaganda.
  @prawdziwy_Sarmata
  Te ekologiczne autobusy mają piece do ogrzewania na olej. Ale o tym cisza.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Szału nie ma. Wszystko to zadania miasta.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0