Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

HPAI (Highly Pathogenic Avian Influenza), czyli wysoce zjadliwą grypę ptaków wywołują wirusy m.in. H5N8. Ognisko choroby wykryto w drugiej połowie marca na jednej z ferm indyków w gminie Krzeszyce. Wybiciu podlega stado ponad 90 tys. indyków.

Wojewoda lubuski uznał w wydanym rozporządzeniu wieś Muszkowo pod Krzeszycami za obszar zapowietrzony. Na takim obszarze zakazany jest obrót i handel drobiem z tamtejszych ferm i gospodarstw. Zakaz dotyczy także jajek. Mieszkańcy mogą kupować w sklepach mięso i jajka, ale tylko spoza zagrożonej strefy. Ptasia grypa dotyczy wyłącznie ptaków. Nie chorują na nią ludzie. Wirus najczęściej roznoszą ptaki wodne, kaczki i mewy.

Za obszary zagrożone ptasią grypą wojewoda natomiast uznał:

- w gminie Krzeszyce wsie Krępiny, Marianki, Zaszczytowo, Studzionka, Dzierżązna, Malta, Czartów, Krasnołęg, Świętojańsko, Krzeszyce, Karkoszów, Przemysław, Rudna

- w gminie Sulęcin wsie Trzebów i Drogomin,

- w gminie Słońsk wsie Ownice, Lemierzyce, Lemierzycko, Grodzisk, Chartów, Jamno, Budzigniew, Polne

- w gminie Ośno Lubuskie wisa Radachów, Trześniów i Kochań.

Hodowcy drobiu ze stref zapowietrzonych i zagrożonych muszą, zgodnie z zarządzeniem wojewody, przestrzegać zasad bioasekuracji, stosować maty dezynfekcyjne i odizolować fermy od świata zewnętrznego.

Ptasia grypa

Ptasia grypa (influenza ptaków) wywoływana jest przez typ A wirusa grypy (rodzina Orthomyxoviridae, rodzaj Influenzavirus A). Więcej - TUTAJ.

Ten wirus atakuje głównie ptaki i to zarówno dzikie, jak i hodowlane. Znajdujemy go praktycznie na całym świecie, ale największe epidemie ptasiej grypy odnotowane zostały na terenie Chin. Jak do tej pory, znamy ponad 140 szczepów tego wirusa, ale na szczęście większość z nich jest mało zjadliwa.

CZYTAJ TAKŻE: Dobry nastrój podczas epidemii koronawirusa? NFZ rusza ze wsparciem psychologicznym na YouTube

CZYTAJ TAKŻE: Niektórym koronawirus nadal niestraszny. Ponad 300 przypadków naruszenia kwarantanny w Lubuskiem

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.