Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Coraz więcej ludzi dobrej woli z całych sił wspiera Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o mieszkańcach i firmach, niekoniecznie z Zielonej Góry i okolic, ochoczo przekazujących datki i sprzęt dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników. Ci z koronawirusem mierzą się dniami i nocami od samego początku epidemii. Przypomnijmy, że to w Zielonej Górze odnotowano pierwszy przypadek zakażenia w kraju.

We wtorek do lecznicy trafiła naprawdę gigantyczna paczka. O jej zawartość, ważącą ponad 800 kg, zadbali klienci marketu Bricomarche przy ul. Batorego.

Do wspierania szpitala namawia również... Eva Longoria. Znana amerykańska aktorka ("Gotowe na wszystko", "Strażnik" czy "I że ci nie odpuszczę") zapowiedziała na Instagramie, że 10 proc. ze sprzedaży wszystkich produktów z jej kolekcji dostępnych na eobuwie.pl i modivo.com zasili konto szpitala w Zielonej Górze.

 

Darczyńców jest co niemiara i wciąż ich przybywa. O czym szpital informuje na bieżąco na swojej stronie, dziękując za każdą pomoc. - Przez czwartek, piątek i sobotę przelaliście na konto szpitala 19 970 zł! Dziękujemy! - pisze szpital.

Oprócz datków płynących na konto szpitala, uruchomiono zbiórkę na portalu zrzutka.pl - do tej pory zebrano ponad 68 tys. zł. - Za te pieniądze udało nam się już zakupić 33 półmaski i 17 masek pełnych oraz spory zapas rękawiczek ochronnych długich. Cały czas trwają poszukiwania trudno dostępnego towaru - tłumaczą nadzorujący zbiórkę.

Coraz więcej osób w Zielonej Górze i w Polsce idzie śladem Justyny i Łukasza Więcków, którzy w swoim domu na drukarkach 3D produkują przyłbice ochronne. Nie tylko przyłbice, bo m.in. inne elementy odzieży ochronnej są produkowane przez osoby prywatne i firmy. Pani Dorota Kania szyje ochraniacze na obuwie, a salon sukni ślubnych Atelier Rosa pościel dla pacjentów szpitala. Z kolei pan Tomasz Antonik wydrukował 30 naklejek z hasłem, o którym powinien pamiętać każdy z nas - "Nie kłam medyka". 2 tys. maseczek przekazał jeden z miejscowych warsztatów samochodowych, a zielonogórski Decathlon 20 masek do nurkowania.

Koronawirus. Wsparcie dla szpitala w Zielonej Górze nadciąga wielkimi falamiKoronawirus. Wsparcie dla szpitala w Zielonej Górze nadciąga wielkimi falami Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze / Facebook

Cegiełkę dokładają też najmłodsi. Uczniowie klasy 4B ze szkoły podstawowej w Świebodzinie przygotowali dla personelu koszyk z wodą i mlekiem. Ciepłe posiłki dostarczają kolejne restauracje i bary. Uniwersytet Zielonogórski i WOSiR w Drzonkowie już wcześniej zapewniły, że przygotowały noclegi dla pracowników szpitala. Dołączył do nich hotel Amadeus.

CZYTAJ TEŻ: Właściciel hotelu w Zielonej Górze: Z powodu koronawirusa może upaść połowa małych firm w Polsce

Medycy są wyjątkowo narażeni na zakażenie koronawirusem. Również w chwili, gdy zdejmują z siebie skażone ubrania. Kreatywnością popisali się lekarze zielonogórskiego szpitala - wymyślili śluzę, w której mogą zmienić odzież bez obawy o rozsiewanie się wirusa.

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Na tyle, że firmy zdecydowały się zamontować kolejne śluzy na terenie placówki. Natomiast "zielonogórscy strażacy postawili dodatkowy namiot, w którym kierowcy karetek i pracownicy techniczni będą mogli odkażać się i przechodzić od strefy brudnej do czystej".

- Codzienna Wasza pomoc jest dla nas bardzo ważna i każdego dnia mamy komu dziękować. Dziękujemy, że jesteście z nami! - pisze szpital na Facebooku.

Chcesz zasilić konto szpitala w Zielonej Górze? Poniżej znajdują się potrzebne dane.

55 1500 1810 1218 1004 2711 0000

Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze, ul. Zyty 26, 65-046 Zielona Góra

z dopiskiem: darowizna na zakupy związane z koronawirusem

CZYTAJ TEŻ: Patryk Dudek: Lekarze, jesteście naszymi mistrzami i bohaterami

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Gdzie będą rodzić zakażone kobiety, gdzie będą leczyć dzieci?

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.