Od 15 marca br. służby przeprowadziły ponad 288 tys. kontroli sanitarnych na granicy z Niemcami. W ich wyniku 95 tys. osób zostało skierowanych do odbycia kwarantanny. Korki zniknęły, ale nie na dobre. W Jędrzychowicach na przejazd znów trzeba poczekać.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Przypomnijmy. Epidemia koronawirusa wywołała nie lada zamieszanie na granicach. Na tej z Niemcami sytuacja była dramatyczna. Fale powracających Polaków do kraju oznaczały jedno: gigantyczne, wielokilometrowe korki. W Świecku osiągały one niemal 70 km, a w Olszynie ponad 30. Tysiące osób spędziło kilkadziesiąt godzin w oczekiwaniu na przejazd przez graniczne przejście. Wielu z nich zostało bez picia, jedzenia i środków czystości. Bez możliwości swobodnego skorzystania z łazienki. Swoje wycierpiały też zwierzęta: transportowane bydło hodowlane czy te domowe, pieski i kotki w osobówkach.

Okoliczni mieszkańcy nie pokpili sprawy i ruszyli z pomocą. Dostarczali na zatkane trasy wszystko, co mogło się przydać tkwiącym na nich kierowcom i pasażerom. Od jedzenia po pieluchy dla najmłodszych. Ludzie dobrej woli zadbali nawet o ciepłe posiłki.

Olbrzymie zatory zaczęły znikać dopiero po kilku dniach. Wpływ na to miało rozporządzenie rządu. Kierowcy pracujący w Niemczech i podróżujący tam w tym celu nie muszą w drodze powrotnej wypełniać tzw. karty lokalizacyjnej. Do piątku 27 marca obowiązywał swobodny przejazd dla tych osób. Wystarczyło potwierdzić to dokumentami potwierdzającymi zatrudnienie np. w Niemczech lub Czechach. Ale od ww. dnia te osoby również zaczęły być kierowane na 14-dniową kwarantannę. Wyjątkiem stali się kierowcy posiadający licencję na transport.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Obowiązkowe selfie podczas kwarantanny. Ludzie piszą, że aplikacja nie działa

Koronawirus. Niemal 300 tys. kontroli

- W ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej na odcinku granicy państwa w zasięgu służbowej odpowiedzialności Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, funkcjonariusze skontrolowali blisko 140 tys. pojazdów oraz ponad 288 tys. osób. Na podstawie obowiązujących przepisów na kwarantannę udało się ponad 95 tys. osób - podsumowuje dotychczasowe kontrole na granicy polsko-niemieckiej Joanna Konieczniak, rzeczniczka Naodrzańskiego Oddziału SG.

W kontrolowaniu podróżnych pogranicznikom pomagają m.in. medycy, policja i wojsko. - Żołnierze obecni są w miejscach dogodnych do przekroczenia granicy państwowej z pominięciem kontroli medyczno-granicznej - dodaje rzeczniczka.

Jak obecnie wygląda sytuacja na granicy z Niemcami? Zgodnie z danymi SG na godz. 7 wszystkie przejścia graniczne są przejezdne. Wyjątkiem są Jędrzychowice, gdzie czas oczekiwania na wjazd do kraju to 2 godz.

CZYTAJ TEŻ: Biznesmen wraca z USA, przechodzi kwarantannę, trafia na zakaźny. "Procedury zawodzą, zakażonych jest więcej"

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem