23-latek rozpaczliwie szukał sposobu, żeby przedostać się z Niemiec na Ukrainę. Na granicy polsko-niemieckiej został zawrócony i ukarany mandatem w wysokości 500 zł.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Pod koniec marca Ukraina ogłosiła zamknięcie granic. Obecnie jedynymi otwartymi przejściami na granicy polsko-ukraińskiej są te w Korczowej i Dorohusku. Zgodnie z danymi straży granicznej w piątek na przejście pieszo granicy w Korczowej czekało trzy tysiące osób.

23-latek desperackiej próby przedostania się z Niemiec do Polski, a następnie do Ukrainy podjął się w niedzielę 5 kwietnia. Wieczorem patrolujący granicę w okolicach Gubina zauważyli go, gdy dotarł na brzeg Nysy Łużyckiej, przedtem ją przepływając.

- W trakcie legitymowania okazało się, że jest to obywatel Ukrainy, który za wszelką cenę chciał dostać się do swojego kraju. Cudzoziemiec, po zbadaniu temperatury ciała, ukarany został mandatem karnym w wysokości 500 zł - informuje Joanna Konieczniak, rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG.

SG informuje też, że mężczyzna podczas zatrzymania był w dobrym stanie i nie miał podwyższonej temperatury, będącej objawem koronawirusa. Próbował pokonać granicę w niecodzienny sposób, bo nie posiadał pozwolenia na pobyt w Polsce. - Miał paszport biometryczny, ale nie posiadał karty czasowego lub stałego pobytu czy zezwolenia na pracę. Nie miał też współmałżonka ani dziecka posiadającego polskie obywatelstwo. Został zawrócony na terytorium Niemiec przez wyznaczone do tego miejsce na moście w Gubinie - dodaje Konieczniak.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Na granicy z Niemcami spokojnie, na przejściach nie utkniemy w korku

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  No ale jak był w Niemczech, to miał wizę Schengen, nie? To czemu nie miał prawa być w Polsce?
  @duxripae
  Bo granica państwa jest zamknięta. Tylko obywatele i ludzie z kartą stałego pobytu mogą ją przekraczać.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  Litwini, Estończycy, Czesi, Ukraińcy. Zawracani spod wrót naszego raju będą nam to pamiętać po kres dni. Mają pecha, że ich ojczyzny leżą po drugiej stronie "bramy Europy".
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Zaraz był zdrowy czy nie miał objawów bo jedno z drugim nie ma nic wspólnego
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Ale że tak mokrego zawracać??
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Gdzie ci Kozacy, co Morze Czarne potrafili niepostrzeżenie mimo tureckich galer przepłynąć i na przedmieścia Stambułu napaść?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Jakiś ważny powód musiał zmusić go do takiej desperacji, może ktoś go prześladował, ważne względy rodzinne. Nie rozumiem, dlaczego nie sprawdzili dlaczego
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Nie rozumiem tego klikbajtowego zaczynania wszystkich tytułów od słowa "Koronawirus". Jakie to jest po chamsku tabloidowe, przecież ten news zupełnie nie dotyczy wirusa. Nie mogę uwierzyć, że zgodziłem się płacić za takie g... - jeśli nie przestaniecie, natychmiast anuluję moją prenumeratę cyfrową!
  @Mikołaj Tomczak
  Nie strasz, nie strasz, bo się......
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Mikołaj Tomczak
  Masz rację i oglądaj TVPiS, tam ci prawdę powiedzą i świat opiszą tak jak lubisz.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0