Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Od początku epidemii koronawirusa personel zielonogórskiego szpitala przez całą dobę robi, co tylko może, żeby uporać się z niewidzialnym przeciwnikiem. Wspierają ich w tym liczni darczyńcy. Osoby prywatne, mniejsze i większe firmy, a nawet słynne postaci z USA. Z kolei zielonogórskie restauracje dbają o ciepłe posiłki dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus. Eva Longoria namawia do wsparcia szpitala w Zielonej Górze i przekazuje pieniądze ze sprzedaży swoich butów

Do szpitala dotarła w czwartek wielka pomoc z Państwa Środka. Chodzi o sprzęt ochronny warty 5,5 mln zł. Pierwszy transport masek, gogli, skafandrów i innych materiałów z Chin to przede wszystkim zasługa lubuskiej marszałek Elżbiety Polak.

Na konto placówki wpływają kolejne kwoty od ludzi dobrej woli. Jak informuje Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka zielonogórskiej lecznicy, od 13 marca do 7 kwietnia, tylko od osób prywatnych spłynęło ok. 45 tys. zł.

– Oprócz tego konto zasiliły mniejsze firmy, które przelewały np. 10 tys. zł. Ale też te większe, np. Ikea, która przekazała 100 tys. zł. Kuria zielonogórsko-gorzowska przelała 10 tys. zł, pięć lubuskich nadleśnictw również po 10 tys. zł. Od Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu otrzymaliśmy 790 tys. zł – wylicza Malcher-Nowak.

Darczyńców jest co niemiara i wciąż ich przybywa. O czym szpital informuje na bieżąco na swojej stronie, dziękując za każdą pomoc. „Dajecie Państwo, ile możecie. Są wpłaty po 30 zł, ale często po 100, 200, 300 zł i nawet 1 tys. i 2 tys. zł. Wszystkim serdecznie dziękujemy!”

Oprócz datków płynących na konto uruchomiono zbiórkę na portalu Zrzutka.pl – do tej pory zebrano ponad 71 tys. zł. – Zbiórka została założona w celu zakupu masek z filtrami FFP3 oraz sprzętu niezbędnego do walki z wirusem dla personelu pracującego w SOR w Zielonej Górze. Sprzęt jest dostępny, tylko od jakiegoś czasu strasznie drogi, dlatego liczy się każda złotówka – piszą organizatorzy zbiórki.

Nie tylko maseczki, bo i fotele czy... samochód

Nie ma dnia, żeby ktoś nie przesłał potrzebnego sprzętu i innych przydatnych rzeczy. M.in. zielonogórska firma ARPOL, zajmująca się na co dzień produkcją racji żywnościowych dla polskich żołnierzy i służb, przekazała 80 tys. zł i sprzęt o wartości 20 tys. zł. – Są to ciśnieniomierze i pulsoksymetry napalcowe, ale i pościel, maści na odleżyny, chusteczki, grzebienie do włosów, pasty i szczoteczki do zębów – informuje szpital.

Firma Zyguła przesłała maseczki warte kilkanaście tys. zł, firma ELMAR materiały do produkcji przyłbic, a gotowe przyłbice oraz rękawice czy gogle firma Purpose. ADB Polska dostarcza obiady dla najmłodszych pacjentów z niedawno utworzonego pododdziału zakaźnego, Lubuski Czerwony Krzyż przywiózł kilkaset kartonów detergentów, szczoteczek, past do zębów i szamponów. Państwo Beata i Paweł Morawscy z Zielonej Góry podarowali kilkaset maseczek, a Justyna Jarecka zapewnia bezpłatny 30-minutowy masaż po zakończeniu epidemii dla chętnych pracowników szpitala. Wśród darów znalazł się nawet samochód!

– Codzienna Wasza pomoc jest dla nas bardzo ważna i każdego dnia mamy komu dziękować. Dziękujemy, że jesteście z nami! – pisze szpital na Facebooku.

Chcesz zasilić konto szpitala w Zielonej Górze? Poniżej znajdują się potrzebne dane:

55 1500 1810 1218 1004 2711 0000,

Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze, ul. Zyty 26, 65-046 Zielona Góra,

z dopiskiem: darowizna na zakupy związane z koronawirusem.

„Uwaga! Darowizny przekazane od 1 stycznia 2020 r. do 30 września 2020 r. na przeciwdziałanie COVID-19 mogą być odliczane przez podatników CIT i PIT. Więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ”.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Do tej pory w Lubuskiem zrobiono ponad 2 tys. testów. Wkrótce prowadzić mają je także lokalne laboratoria

CZYTAJ TEŻ: Miasto w czasach koronawirusa: W Zielonej Górze czuć wiosnę [ZDJĘCIA]

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.