Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od czwartku 16 kwietnia będzie obowiązkowe zasłanianie ust i nosa.

„Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy”.

– To pozwala ochronić nie nas, ale innych przed nami. Konkretne regulacje będziemy przedstawiać po świętach – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Internauci natychmiast przypomnieli ministrowi, jak bardzo w sprawie obowiązkowego noszenia maseczek był niekonsekwentny. 26 lutego Szumowski mówił, że maseczki nie zabezpieczają przed koronawirusem i nie wie, dlaczego ludzie je noszą…

No właśnie, a dlaczego nowy nakaz nie mówi wprost o maseczkach? Rządzący musieliby nam wszystkim te porządne maski zapewnić. Na razie zabezpieczeń brakuje nawet w wielu szpitalach, ludzie szyją je na własną rękę. To kolejny raz, gdy w czasie epidemii koronawirusa, w zupełnie nowej rzeczywistości, musimy liczyć przede wszystkim na siebie. Specjaliści mówią, że szalik to żadna ochrona.

„Od 16 kwietnia podobno wchodzi obowiązek noszenia maseczek lub zasłaniania twarzy czymkolwiek. Oczywiście czekamy na tekst pisany, najlepiej w formie aktu prawnego albo chociaż oficjalnych zaleceń” – napisała sędzia Olimpia Barańska-Małuszek z Sądu Rejonowego w Gorzowie i szefowa gorzowskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Maseczki będą obowiązkowe. Jak je nosić, by sobie nie zaszkodzić? Gdzie kupić? Jak je zrobić w domu? Dużo potrzebnych informacji znajdziecie pod tym linkiem.

Czy to ma być wskazówka, jak powinniśmy traktować wszelakie nakazy? W piątek rano prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w towarzystwie kilkunastu polityków PiS złożył kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak to się ma do obowiązującego od końca marca zakazu zgromadzeń powyżej dwóch osób? Jeśli rządzący mają je zwyczajnie w nosie? Jedyne w swoim rodzaju tłumaczenie opublikowała policja.

I jeszcze jeden głos z internetu:

CZYTAJ TEŻ: Po świętach tędy przez Odrę nie przejedziemy. Rusza remont mostu w Cigacicach

CZYTAJ TEŻ: Zachorujesz w Święta Wielkanocne? NFZ podpowiada, gdzie się leczyć w czasie koronawirusa

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.