Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

4 mln zł są dzielone zgodnie z potrzebami wybranych placówek. 750 tys. zł zasiliło już konto Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Za tę kwotę Instytut kupi urządzenia usprawniające diagnostykę w kierunku koronawirusa.

- Zostaną zakupione dwie automatyczne stacje pipetujące oraz dodatkowe wyposażenie niezbędne do przygotowania materiału do dalszych badań genetycznych identyfikujących RNA wirusa SARS-CoV-2 – mówi dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor NIZP - PZH w Warszawie.

W najbliższych dniach część pieniędzy otrzyma m.in. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie.

Koronawirus. 87 osobówek i busów

PKP PLK udostępnia 87 samochodów osobowych i transportowych dla placówek medycznych m.in. w Krakowie, Białymstoku, Oświęcimiu, Słupsku, Bydgoszczy i wielu innych miejscowościach w całej Polsce.

W Świebodzinie medycy z przekazanego przez kolej samochodu korzystają już od środy, a w razie potrzeby otrzymają drugi. Natomiast od czwartku osobówki i busy są na użyciu personelu w Dzierżoniowie, Lubaniu Śląskim i w Milickim Centrum Zdrowia. Pojazdy trafiły też już do łódzkiego Instytutu Medycyny Pracy, szpitala w Krasnymstawie i Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie.

- Samochody rozdysponowują wojewodowie. Kolejne zostaną dostarczone niezwłocznie po zgłoszeniu takiej potrzeby - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.

CZYTAJ TEŻ: WOŚP walczy z koronawirusem. Na sprzęt wydał już 36 mln zł, część trafia do lubuskich szpitali

CZYTAJ TEŻ: Psycholog: Snujemy czarne scenariusze, lepiej myśleć o sytuacjach, w których sobie radziliśmy

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.