Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra przeciwko koronawirusowi od samego początku epidemii. Za pieniądze z m.in. założonego Funduszu Interwencyjnego Jurek Owsiak i spółka sukcesywnie zakupują sprzęt dla szpitali w całej Polsce. Do tej pory na konto funduszu trafiło ponad 14 mln zł. Swoją cegiełkę każdy może dorzucić TUTAJ.

„Całość zaangażowania WOŚP w walkę z koronawirusem (wartość dokonanych zakupów) sięga już 36 milionów złotych” – informuje Orkiestra na swojej stronie. Co udało się kupić do tej pory?

  • 200 łóżek do intensywnej terapii
  • 157 kardiomonitorów
  • 50 tys. indywidualnych pakietów ochrony biologicznej
  • 50 tys. masek N95/KN95
  • 71 respiratorów
  • 75 tys. przyłbic dla zespołów ratownictwa medycznego
  • 50 tys. kombinezonów ochronnych
  • 1,6 mln trójwarstwowych maseczek chirurgicznych

„Wczoraj i dzisiaj [15 i 16 kwietnia – red.] w magazynie na terenie SEGRO Business Park Warsaw WOŚP realizuje wysyłkę środków ochrony osobistej, m.in. przyłbic, płynów dezynfekujących i mydła. Trafią one do stacji pogotowia ratunkowego, DPS-ów, oddziałów ginekologiczno-położniczych, a także szpitali, walczących z koronawirusem”.

Maseczki i pozostały sprzęt są przekazywane na bieżąco do szpitali. Również do tych w woj. lubuskim. Ale to nie koniec zakupów. Bo z Chin nadciąga kolejnych milion trójwarstwowych maseczek chirurgicznych. Na miejscu znajdzie się w ciągu dwóch tygodni. Orkiestra czeka też na dotarcie zamówionych 24 respiratorów, zakupionych za 2 mln zł przekazane przez Allegro – firma zakupiła już jednorazowe maseczki i płyny do dezynfekcji warte milion złotych, które posłużą m.in. ratownikom z Gorzowa.

Część z pierwszej transzy maseczek przeznaczono dla ośmiu placówek w regionie: w Zielonej Górze, Gorzowie, Żarach, Kostrzynie, Międzyrzeczu, Parczewie, Skąpem i Sulęcinie. W te miejsca przekazano też przyłbice.

Gorzowska lecznica przy ul. Dekerta otrzymała już dwa kardiomonitory. Po jednym przekazano do SPZOZ w Sulechowie i Szpitala na Wyspie w Żarach.

CZYTAJ TEŻ: Psycholog: Snujemy czarne scenariusze, lepiej myśleć o sytuacjach, w których sobie radziliśmy

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.