Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pierwsze urządzenia nazwane z angielska "Clean & Go" na terenie Zielonej Góry stanęły już przed paroma dniami, w tym jeden pod szpitalem przy ul. Wazów. Montaż kolejnych rozpoczęto w środę. 

- Dozownik z płynem dezynfekcyjnym wyposażony jest w pedał nożny, który naciskamy, by pobrać preparat antybakteryjny. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba w ogóle dotykać urządzenia, a więc może z niego bezpiecznie korzystać dużo osób - zachwala urządzenie na Facebooku Janusz Kubicki, prezydent miasta.

Fot. Władysław Czulak / Agencja Gazeta

I ostrzega, że krany są tak skonstruowane, że - przynajmniej w teorii - nie da się nalać płynu dezynfekującego do buteleczki i zabrać do domu.

- Czy są do końca idiotoodporne? Nie wiem. Idioci są nader pomysłowi... - pisze w swoim stylu Kubicki.

Na środę zaplanowano zainstalowanie w mieście 18 urządzeń. Łącznie będzie ich 20. Poniżej podajemy listę lokalizacji oraz mapkę.

Urządzenia do dezynfekcji rąk staną przy dworcach PKP i PKS, centrum przesiadkowym, obu przystankach autobusowych przy ul. Boh. Westerplatte, przystanku przy bibliotece Norwida, przystanku przy ul. Batorego, siedzibach urzędu miasta przy ul. Podgórnej, Grottgera i Sienkiewicza, urzędzie marszałkowskim, planetarium Wenus, ratusza, pomnika Bachusa, starym cmentarzu, przy siedzibie MOPS, pod sądem na pl. Słowiańskim, przy Ogrodzie Botanicznym, a także na pl. Pocztowym i przystanku przy Szosie Kisielińskiej obok ogródków działkowych.

Mapa lokalizacji urządzeń do dezynfekcji rąk w Zielonej GórzeMapa lokalizacji urządzeń do dezynfekcji rąk w Zielonej Górze UM Zielona Góra/Google Maps

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.