Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Podczas panującej epidemii koronawirusa wprowadzono nakaz zakrywania ust i nosa. Nosimy maseczki, nie zawsze wielokrotnego użytku. Dodatkowo zakładamy na dłonie rękawiczki. Co zrobić, gdy są zużyte i je ściągniemy?

Z pewnością nie można ich wyrzucić na trawnik lub do lasu oraz spuścić w toalecie, za co chwalą zielonogórzan wodociągi. - Nasi mieszkańcy są świadomi, jak wiele szkód mogą wyrządzić w kanalizacji maseczki i gumowe rękawiczki zatykające pompy. Miejsce takich śmieci nie jest w sieci, a przecież w stanie epidemii na co dzień wszyscy stosujemy środki ochrony osobistej. Problemem są dla nas rzeczywiście mokre chusteczki, ale wiemy, że to kwestia edukacji - piszą na swojej stronie.

Pamiętajcie! Maseczki, rękawiczki i mokre chusteczki należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane - apelują wodociągi.

Jakie szkody powodują zużyte akcesoria ochronne znajdujące się w kanalizacji? Na przykładzie sieci kanalizacyjnej we Wrocławiu pokazuje to Portal Komunalny:

"Zator powstaje, gdy osad zalegający na dnie kanału znacząco ogranicza jego drożność. Przedmioty wrzucone do kanalizacji – np. do toalety, zlewu lub studzienki – zatrzymują się w rurach i stopniowo je zapychają.

Zatkana rura może spowodować cofanie się nieczystości lub doprowadzić do uszkodzenia sieci i wycieku. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji pracowników MPWiK [Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji - red.], którzy muszą udać się na miejsce, by rozwiązać problem.

Zatory powodują też zapychanie się pomp w pompowniach ścieków, których działanie jest niezbędne, aby zadbać o prawidłowy przebieg odbioru nieczystości."

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. W Zielonej Górze jedna osoba z mandatem za brak maseczki

CZYTAJ TEŻ: Przed nami nadzwyczajna sesja rady miasta, a nawet dwie. Kubicki nie ma ochoty na rozmowy z opozycją

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.