Mieszkańcy Zielonej Góry zalewają prezydenta Janusza Kubickiego pytaniami, czy ten przekaże Poczcie Polskiej ich dane do przeprowadzenia w maju wyborów korenspondencyjnych, które forsuje rząd PiS. Kubicki długo milczał, ale w końcu przyznał, że nie zamierza się opierać państwowym poleceniom.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mieszkańcy o kwestię udostępnienia danych pytają Kubickiego od kilku dni na Facebooku, ale prezydent zbywa ich milczeniem. Do kwestii odniósł się tylko raz - na antenie Radia Index - gdzie przyznał, że przeciwko rządowym decyzjom buntować się nie zamierza i udostępni dane zielonogórzan Poczcie Polskiej.

- Jeżeli prawo będzie mi nakazywać to zrobić, to co mam zrobić? Złamać prawo? - zapytał retorycznie Kubicki. - Państwowa Komisja Wyborcza wysłała do nas stanowisko, które informuje nas, że po spełnieniu pewnych wymagań mamy obowiązek udzielić informacji Poczcie Polskiej, a także jednoznacznie wskazuje, co należy zrobić i kiedy. Jeżeli te wymagania zostaną spełnione, to nie będę miał innego wyjścia. To są przepisy prawa. Nie ja stanowię prawo, a sejm - tłumaczył prezydent Zielonej Góry.

- Ale w Polsce jest już ponad 500 przypadków, gdzie włodarze miast i gmin mówią, że nie udostępnią danych, bo to niezgodne z prawem - dopytywała Kubickiego dziennikarka.

Prezydent wskazał, że PKW tworzą sędziowie i prawnicy, a cała procedura odbędzie się na bazie prawa wyborczego. - Dzisiaj przepisy jeszcze tego nie określają, ale jeśli sejm to przyjmie, będą odpowiednie zarządzenia i rozporządzenia, to nie będzie innego wyjścia, jak udostępnić dane. Teoretycznie ciągle jesteśmy jeszcze państwem prawa i uważam, że prawa trzeba przestrzegać - mówił Kubicki.

- Nie dostałem jeszcze pism z Poczty Polskiej, więc mam czas, żeby się ustosunkować. Ale czy od mieszania w tym kotle coś się zmieni? - dodał.

Kubicki osobiście popiera propozycję, by kadencję prezydenta Andrzeja Dudy wydłużyć o dwa lata i dopiero po jej zakończeniu przeprowadzić wybory. - Będziemy po szczepionce, będziemy mogli zrobić to w sposób normalny, cywilizowany, kiedy będzie jakaś kampania wyborcza. Dzisiaj nie rozmawiamy o niczym innym tylko o wyborach albo koronawirusie. To nie jest normalny moment na prowadzenie kampanii. Opozycja powinna jak najszybciej dogadać się z partią rządzącą - stwierdził Kubicki.

CZYTAJ TEŻ: Kubicki odsłonił karty, radni uchwalili "Korona Pomoc", choć mają wiele wątpliwości. Prezydent zwolni z podatku, ale uznaniowo

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Kubicki.
  Taki mały człowieczek, zapatrzony w siebie narcyz.
  Mierny prezydent, kupujący głosy populistycznymi zagrywkami, od niego chyba pis przejeło taktykę, że wyborców nie trzeba do siebie przekonywać, bo prościej ich przekupić.
  Januszek chąrągiewka, sprzeda się każdej opcji politycznej od lewa do prawa, jego kręgosłup genetycznie zgodny z gowinowym- takimi gadami brzydzę się najbardziej (jak już jesteś świnią, bądz nią w jednym chlewie).
  Nie godzę się, by moje dane zostały przekazane do upartyjnionej poczty!
  Bedzie chyba trzeba zacząć szukać po szopach kos i przystosowywać je do panującej sytuacji.
  @23032
  Ale niestety mieszkańcom Zielonej Gory się podoba bo ciągle go wybierają.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @23032
  Fundacja Panoptykon przygotowała instrukcję postępowania na wypadek, gdy jakiś durny samorządowiec złamie prawo i przekaże nasze dane PP:
  panoptykon.org/wybory-poczta-co-robic
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @mirokomo
  I co z tego, że mieszkańcy go wybierają. Za parę lat będą go pamiętać tylko z tego, że doprowadził do zagłady zielonogórskie piękne lasy, że Zieloną uczynił Betonową. Jego dzieła będą straszyć wszędzie. Trzeba tylko poczekać parę lat aż zmiany klimatu jeszcze bardziej dadzą się we znaki.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Wybory ma przeprowadzić listonosz z fryzjerem na rozkaz szeregowego posła pis. Taka farsa nie zobowiazuje władz miasta do przekazania danych mieszkańców. Wręcz przeciwnie, należy je chronić.
  już oceniałe(a)ś
  45
  0
  Bardzo miękki kręgosłup ma nasz Prezydent. To najdelikatniej jak mogłem.
  @Jacek_
  Ale dlaczego miękki?
  Wiadomo, że jest pisowcem to dlaczego swojego bożka Jarosława K. ma zawieść?
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @Jacek_
  A jma jakiś ? Jak prezespan każe to sługa musi bez względu na zdanie mieszkańców Z.G.A jak udostępni dane /niezgodne z RODO/mieszkańców to mieszkańcy Z.G. powinni natychmiast zakazać przekazywania swoich danych, choćby sądy były spisiałe. PiS jeszcze nie zniósł prawa administracyjnego,więc PiSdent Z.G . będzie musiał w trybie administracyjnym odpowiedzieć,a to będzie już po terminie PiSwyborów,więc PiS dent może się cmoknąć w swój spisiały zad.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Dawno się zwąchał z pislamem. Obleś.
  już oceniałe(a)ś
  35
  0
  Facet zrozum nie godzę się abyś przekazywał maje dane komukolwiek nie masz do tego prawa ,twoje układy polityczne aby jak najdłużej zachować miejsce przy korycie mnie będzie interesowało wtedy gdy nastąpią wybory w mieście gdzie jako jeden z pierwszych będę namawiał aby Mieszczanie ciebie chłopie pogonili .
  Obnażyłes się wreszcie całkowicie, ukazałeś się twój tchórzliwy charakter ,zakompleksionego małego człowieczka którym prowadzi strach .
  Pływanie w szambie ze swoją ekipą pokazuje iż Mieszczanie pokazują tobie nieszczęśniku środkowy palec twojego idola lichockiej
  Wiesław Śmiech
  Zielona Góra
  @black-wieslaw
  Fundacja Panoptykon przygotowała instrukcję postępowania na wypadek, gdy jakiś durny samorządowiec złamie prawo i przekaże nasze dane PP:
  panoptykon.org/wybory-poczta-co-robic
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  cóż, właśnie Pan K. stracił mój głos w wyborach...
  @taki-tam
  dopiero teraz? twardyś...
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Szkoda, że tak niewiele zostaje z porządnego prezydenta z I i II Jego kadencji. Rozmienił się na drobne i zaczyna się sprzedawać za judaszowe srebrniki. Przykre.
  @Obywatel1313
  Kiedy on był porządny, chyba pożądny od pożądać.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Nie dość że Drwal, to jeszcze JUDASZ. Za pisowskie srebrniki Materny.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0