Rząd przedłużył obowiązkową kwarantannę dla wracających do Polski. Ta w dalszym ciągu będzie trwała 14 dni. Wstrzymany pozostaje międzynarodowy ruch kolejowy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

To efekt zmian wprowadzonych do rozporządzenia Rady Ministrów z 19 kwietnia ws. obostrzeń nałożonych z powodu epidemii koronawirusa. O ich przedłużeniu rząd poinformował w niedzielę, 26 kwietnia, czyli w dniu, do którego początkowo miały obowiązywać.

Podróżni - poza wyjątkami - po powrocie do kraju nadal będą kierowani do odbycia 14-dniowej kwarantanny domowej. "Do odwołania" nie skorzystamy również z międzynarodowych połączeń kolejowych.

Poluzowania przepisów domagają się m.in. mieszkańcy przygranicznych miejscowości. Setki osób protestowało na przejściach m.in. w Gubinie, Słubicach/Frankfurcie i Łęknicy/Bad Muskau. Dla nich "twarde" zamknięcie granicy z powodu epidemii koronawirusa oznacza jedno: rozłąkę z rodziną, utratę pracy i środków do życia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus. Protest na granicy: "Nie chcemy jałmużny, dajcie nam pracować"

W rozporządzeniu pojawiły się też inne poprawki. Osoby, które z powodu złego stanu zdrowia nie mogą sobie poradzić z samodzielnym zakładaniem lub zdejmowaniem jednorazowych rękawiczek, zostały z tego obowiązku zwolnione. Dotyczy to osób z niepełnosprawnościami lub zaburzeniami psychicznymi. Nie muszą one nosić przy sobie potwierdzających to zaświadczeń lub orzeczeń.

Oprócz tego pracownicy urzędów administracji publicznej i jednostek organizacyjnych wykonujących zadania publiczne mogą używać przyłbic. Pod warunkiem że ich stanowisko pracy zostanie odpowiednio oddzielone.

CZYTAJ TEŻ: "Ludzie oszczędzają, zamówień coraz mniej", czyli jak radzi sobie przygraniczny bar w czasach koronawirusa

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Test genetyczny = 40 Euro. Dwa testy w odstępie tygodniowym u znakomitej większości osób bezobjawowych wykluczają infekcję. Oszczędza się tydzień za 80 Euro. Może nawet więcej, bo ew. ten pierwszy test można by odpuścić.

  Na to jakoś nie wpadli.
  @turpin
  skoncentrowani są na wyborach prezydenta i ukrywaniu swoich szwindli, a nie na tym z czego żyje jakieś tam lubuskie - za górami i lasami położone
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Nasz mądry rząd wpadł na genialny pomysł - chce stworzyć testy drive-in dla osób KOŃCZĄCYCH kwarantannę. Tak, to nie pomyłka. Nie dla osób ją rozpoczynających ale kończących, tak, by wynik był ostatniego dnia kwarantanny. Pewnie mają za dużo testów i nie wiedzą, co z nimi zrobić :-)

  Co do granicy - liczę na Niemców. Oni nas potrzebują i mają swoje metody nacisku. Pewnie wystarczy wzmianka, że polskich kierowców TIR też wrzucą w kwarantannę a wola negocjacyjna ujawni się w Warszawie...
  @gandharwa-2
  Oby bo to się wyprawia z mieszkańcami pogranicza to sku...esyństwo
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @gandharwa-2
  Obym się mylił, ale dla pisowskiej swołoczy im bardziej Polska jest odizolowana od Europy, tym lepiej. Teraz wybiorą sobie korespondencyjnego prezydenta. No i po cholerę mają odpowiadać na pytania jakiejś Merkel czy Makrona o zasady prawa, o demokratyczny mandat tego niby prezydenta itd?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A właśnie że będzie tak jak my chcemy!!! Piaskownica...
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Tak, szanowni pracujący - rząd się zawsze wyżywi...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Zostali sami nikt im nie jest w stanie pomóc jest robota za którą utrzymać swoje rodziny , domostwa Rząd pokazał im gest Kozakiewicza ,pogardza nic nie ma im do zaproponowania nie próbuje współpracować z włodarzami sąsiadów za między inaczej niż można jak tego określić jak powolne zamykanie się przed sąsiadami Politycy dla lansu będą się ocieplać przy was już to zrobiła Posłanka Kucharska Dziedzic na trzepala jęzorem skandal tak nie można i co pojechała pisząc się iż była ,walczyła zgroza .Czesiu Fiedorowicz a Ty gdzie jak sam siebie określasz politykiem gdzie powinnienes pierwszy z transportem stać na granicy żądając otwarcia granic niby taki odważny taki akuratny niby mądrze mówisz tylko do kogo i w jakiej sprawie
  Skanczy się to wszystko oddolnym wybuchem gniewu
  Wiesław Śmiech
  Zielona Góra
  już oceniałe(a)ś
  0
  1