Poczta Polska daje samorządom dwa dni na przekazanie danych mieszkańców do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych na prezydenta RP. Czy pismo dotarło już do Janusza Kubickiego, prezydenta Zielonej Góry? Ten kluczy i unika odpowiedzi. Jednocześnie daje mieszkańcom czas do wtorku północy na wykreślenie się ze spisu wyborców, jeśli nie chcą, by ich dane zostały udostępnione.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W zeszłym tygodniu na skrzynki pocztowe prezydentów, burmistrzów i wójtów trafił pierwszy wniosek Poczty Polskiej o udostępnienie danych mieszkańców do przeprowadzenia listownych wyborów prezydenckich. Większość samorządowców maila jednak zignorowała, choćby dlatego, że jedyny podpis pod wnioskiem brzmiał „z wyrazami szacunku Poczta Polska”. Prawnicy wskazywali, że pismo nie spełnia wymogów formalnych.

Pocztowcy zrozumieli swój błąd i od minionego piątku rozsyłają już właściwe wnioski, pod którymi nazwiskami podpisani są wiceprezesi państwowej spółki. Do każdego wniosku załączany jest skan kwietniowej decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, w której premier polecił Poczcie Polskiej rozpoczęcie przygotowań do wyborów.

Na przekazanie danych Poczcie Polskiej samorządowcy mają dwa dni robocze.

Milewski danych nie odda

– Stoję przed jedną z najtrudniejszych decyzji w mojej osiemnastoletniej samorządowej pracy – poinformował w poniedziałek rano Jacek Milewski, prezydent Nowej Soli, do którego wniosek PP dotarł w piątek. – Nasza radczyni prawna przez weekend przeanalizowała ten wniosek pod względem formalnym i nie budzi on już (tak jak wcześniejszy) żadnych zastrzeżeń w tym zakresie. Wniosek jest prawidłowo sporządzony i właściwie podpisany, posiada wymagany prawem załącznik i został złożony przez uprawniony do jego złożenia podmiot, czyli Pocztę Polską. Zgodnie z prawem mamy dwa dni robocze (a więc do wtorku północy) na podjęcie decyzji o przekazaniu (bądź nie) spisu wyborców – tłumaczył Milewski.

Już parę godzin później obwieścił, że nie przekaże Poczcie danych mieszkańców, mimo że sam jest zwolennikiem jak najszybszego przeprowadzenia wyborów. – Odmówiłem z przyczyn tylko i wyłącznie prawnych – zastrzega Milewski. Udostępnia opinię prawniczą, która stwierdza, że przekazanie danych byłoby złamaniem europejskich przepisów RODO.

Kubicki kluczy

Niestety, w sprawie wciąż nie znamy jednoznacznego stanowiska Janusza Kubickiego, prezydenta Zielonej Góry. W piątek w radiu Index zapowiedział, że udostępni dane mieszkańców, jeśli zobowiąże go do tego prawo. Stanowisko podtrzymał w kolejnej, poniedziałkowej rozmowie w radiu Index. Proszony jednak o jednoznaczną odpowiedź, kluczył i zmieniał temat.

Czy poprawiony wniosek Poczty Polskiej dotarł już do zielonogórskiego urzędu? Wszystko na to wskazuje. Próbowaliśmy to ustalić, ale Kubicki nie odbiera telefonów o dziennikarzy „Wyborczej”, podobnie jego zastępca Krzysztof Kaliszuk i rzeczniczka Monika Zapotoczna.

Znamienne jest jednak, że Kubicki do wtorku do północy daje mieszkańcom czas, by złożyli do urzędu wnioski o wykreślenie ze spisu wyborców. Termin nieprzypadkowy, bo taki dostały też wszystkie inne samorządy na odpowiedź Poczcie Polskiej. Ciężko odczytać to inaczej niż zapowiedź, że po jego upływie prezydent Zielonej Góry udostępni dane mieszkańców. Poniekąd potwierdził to sam Kubicki, stwierdzając w poniedziałek w radiu, że złożenie wniosku o wykreślenie ze spisu wyborców to jedyny sposób na to, by urząd miasta nie przekazał naszych danych Poczcie Polskiej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Kubicki stawia warunki Mieszczanom jak się nie zgadzają to niech się wykreśla ,facet nam chodzi o wybory pod opieką konstytucjna ,prawną a nie chcemy brać udziału w festiwalu pocztowym .Ciekawe iż Gospodarze Swoich Ojczyzn są w stanie zachować się przyzwoicie,uczciwe .Kubicki kluczy zresztą taka ma naturę za spokój i poparcie PiS musi płacić wykonać rozkaz towarzyski
  Osobiście nie zgadzam się o przekazanie moich danych Poczcie moimi danymi może tylko dysponować Państwowa Komisja Wyborcza, prawdopodobnie przy decyzji Prezydenta przesłania moich danych zaskarze decyzję do Sądu Administracyjnego
  Wiesław Śmiech
  Zielona Góra
  @black-wieslaw
  Nie rozumiem, czemu to ja mam wypisać się z listy wyborców? Jeśli bezprawnie przekaże moje dane PP, postąpię zgodnie z instrukcją Fundacji Panoptykon.org.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @black-wieslaw
  Dokładnie tak, ja nie mam się wykreślać ze spisu wyborców - to jest moje konstytucyjne prawo tam figurować. Brak postawy prawnej zabrania wydawać te dane poczcie.
  Kubicki, będziemy to pamiętać! Jak przyjdzie czas, to wykreślimy ze spisu wyborczego ale twoje nazwisko!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Czekamy aby teraz nasz Prezydent podjął samodzielną decyzję. Już się nie schowa za politykę. Mieszkańcy nie zgadzają się na przekazanie danych osobowych Poczcie Polskiej. Prosimy teraz, aby nie zasłaniać się skreśleniem z listy wyborców. Prezydent Nowej Soli zachował się jak należy.
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  Jak ktoś ukradnie moje dane i weźmie na mnie kredyt, będę wiedział kogo pozwać !
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  Proszę to zapamiętać Drwalowi. Za trzy lata gdy nastanie czas wyborów samorządowych i piąta(!) kadencja Drwala na horyzoncie to ów typ zrobi się słodkopierdzący. Będzie przykrywał dawne występki w 2023 remontem kąpieliska w Ochli. Przekupi mieszkańców "niezbędną" obwodnicą przez Las Piastowski. A co tam las. Las krzyży. To jego taktyka od lat. Proszę więc notować już teraz: wywalone jajca na szpital i komorę hiperbaryczną, wbrew sprzeciwowi zielonogórzan - handel danymi w miłosnym uścisku z PiS, środkowy, drwalowy paluch na prośby o pozostawienie amfiteatru. Drwal przez 20 lat ogołocił z drzew ZG. Posprzedawał deweloperom za bezcen cenne ziemie. Wyciął w pień wszystko co zielone pod sklep meblowy. Nie pierwokupił kina Nysa. Oclił Estradę pod betonowy hiper-kołchoz. Pogrywał w tenis ze złotnikami za cenę wzgórza braniborskiego. Wmontował wille w park piastowski. 20 lat nie tknął paluchem przy kąpielisku w Ochli. Zapisuhciw bo pamięć bywa ulotna gdy z boku trącić będzie swądem kiełbasy wyborczej AD 2023.
  @Sagittarius_A*
  *Zapisujcie bo pamięć bywa ulotna - wkradły się literówki z automatu tel.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Tchórz. Marny,zepsuty władzą której boi się stracić tchórz !
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Kubicki to zwykły przestępca handlujący danymi wrażliwymi. Jak przekaże moje dane Poczcie Polskiej to pozwę go do sądu.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Słychać już judaszowe srebrniki...
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Zwykły , tchórzliwy dupek.
  już oceniałe(a)ś
  10
  1