Bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach jest już blisko 22 tysiące, co ciekawe, dokładnie tyle co rok temu o tej porze. Specjaliści studzą optymizm. - Ci, co stracili pracę w kwietniu, jeszcze nie ruszyli do pośredniaków - tłumaczą.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najnowsze dane dotyczące poziomu bezrobocia w regionie za kwiecień tego roku podaje biuro prasowe lubuskiej marszałek. Na koniec miesiąca liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 21 615 osób. W porównaniu do marca liczba zwolnionych pracowników wzrosła o 1777. Ale na razie stan bezrobocia równy jest temu z analogicznego miesiąca roku poprzedniego.

– Należy mieć jednak na uwadze, że wiele osób, które straciły pracę w kwietniu, nie zarejestrowało się jeszcze jako bezrobotni w pośredniakach, więc w maju ta liczba może wzrosnąć – tłumaczy biuro marszałek.

Marszałek daje firmom kilkadziesiąt milionów

Elżbieta Polak, lubuska marszałek, na walkę ze skutkami ekonomicznymi koronawirusa wyda ponad 50 mln zł. Większość pochodzi z UE. Kasę m.in. rozdzielają urzędy pracy. Do wojewódzkiej agendy wpłynęło już ponad 700 wniosków na łączną kwotę ponad 160 mln zł. Dotyczą one uratowania lub wsparcia 46,5 tys. miejsc pracy. – Przygotowaliśmy raport o pomocy, która jest obecnie udzielana. Można już teraz korzystać z dopłat i pożyczek. Zachęcam do zapoznania się z instrukcją dla firm – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Wojewódzki urząd pracy uruchomił także wsparcie dla firm, które mają przestój ekonomiczny lub obniżyły wymiar czasu pracy. Dofinansowanie jest wypłacane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i obejmuje dopłaty do wynagrodzeń. Jak je uzyskać? Najlepiej dzwonić na infolinię tel. 512 102 585 lub (95) 722 80 25 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-15). MOżna wysłał także e-mail na adres: wniosek.info@wup.zgora.pl lub cizgorzow@wup.zgora.pl

 

Marszałek przekazała także pieniądze powiatowym urzędom pracy na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników, prowadzenia działalności gospodarczej i składek na ubezpieczenia społeczne. Uruchomiono także pożyczki dla mikroprzedsiębiorców ze środków Funduszu Pracy. Wsparcie umożliwia pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Pożyczka może zostać przeznaczona np. na opłacenie podatków, składek, kosztów wynajmu lokalu.

 

Lubuskie chce rozszerzyć samorządową osłonę antykryzysową o bony dla firm. Na początek na ten cel będzie przeznaczone 10 mln zł, ale kwota ta może wzrosnąć do 30 mln zł. Bony na inwestycje wyniosą od 30 tys. zł nawet 200 tys. zł (w zależności od wielkości firmy). Wsparcie regionalne będzie kierowane do małych i mikrofirm, a krajowe – do średnich i dużych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem