Kontrole na granicach wewnętrznych pierwotnie miały obowiązywać do dziś, 13 maja. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński podjął decyzję o ich przedłużeniu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Służby nadal będą kontrolować podróżnych na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Dotychczasowym terminem był 13 maja. Zgodnie z decyzją szefa MSWiA termin ten został wydłużony do 12 czerwca br.

"Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 13 marca br. przywróciło tymczasowo kontrolę graniczną osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną na okres od 15 marca br. do 24 marca br. Nowelizacja rozporządzenia przedłużyła ten czas o 20 dni - od 25 marca br. do 13 kwietnia br. Następna zmiana rozporządzenia ponownie przedłużyła kontrolę o 20 dni - od 14 kwietnia br. do 3 maja br., a kolejna o 10 dni - od 4 maja br. do 13 maja br. Na podstawie aktualnych przepisów Polska przedłuża kontrolę o 30 dni - do 12 czerwca br." - przypomina resort spraw wewnętrznych.

"Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach" - dodaje.

Granicę wewnętrzną pokonamy w:

  • z Niemcami: Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą,
  • z Litwą: Budzisko, Ogrodniki,
  • ze Słowacją: Barwinek, Chyżne,
  • z Czechami: Cieszyn-Chociebuż, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołazy.
Na wszystkich przejściach granicznych ruch odbywa się na bieżąco.

"Na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą ruch graniczny został znacznie ograniczony. Granicę z Rosją można przekraczać jedynie w Bezledach i Grzechotkach, granicę z Białorusią - w Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu, a z Ukrainą - w Dorohusku, Korczowej i Hrebennem" - informuje straż graniczna.

W dalszym ciągu obowiązują wcześniej wprowadzone w życie obostrzenia. Przypomnijmy, że od 4 maja zniesiona została obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla Polaków pracujących i uczących się u naszych sąsiadów. Niestety w dalszym ciągu będą musieli ją przechodzić medycy i pracownicy DPS-ów . Nadal nie muszą odbywać jej kierowcy transportu międzynarodowego. Cudzoziemcy muszą posiadać dokumenty zezwalające na pobyt na terenie Polski.

CZYTAJ TEŻ: SOK: Mniej przestępstw na kolei, jest bezpieczniej niż w pierwszym kwartale 2019 r.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Austria właśnie otwiera granicę z Niemcami, a my przedłużamy o miesiąc. Tak jakbyśmy my mieli się chronić przed innymi. Co niby jest gorzej niż u nas w Niemczech, Czechach, Słowacji?
@mrrising
Prawacka ksenofibiczna mentalność władzy daje o sobie znać.
już oceniałe(a)ś
2
0
@mrrising
Przedłużają, przedłużają, a potem już zostawią - w razie polexitu jak znalazł.
już oceniałe(a)ś
0
0
PISOWSKIE SK...SYNY!
już oceniałe(a)ś
30
1
PiS testuje Polske na czasy po polexicie. Na pandmie zamkniete granice nie maja znaczenia - wg WHO.
już oceniałe(a)ś
23
0
pojeby jak zwykle !
już oceniałe(a)ś
16
0
Przecież sytuacja w Niemczech jest podobna jak u nas, więcej przypadków wynika z większej liczby testów. Proporcjonalnie więcej zgonów wynika z wyższej mediany wieku. Otworzyć granice!
już oceniałe(a)ś
15
0
WYDAWAĆ PASZPORTY, OTWIERAĆ GRANICE!

Bolszepissy bez trybu!
już oceniałe(a)ś
15
0
Oświadczenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) było jasne: ?Nie ma powodu, aby podejmować środki, które niepotrzebnie utrudniają międzynarodowe podróże i handel?, powiedział dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus pod koniec stycznia. "Zamykanie granic, aby zapobiec przedostaniu się wirusa do kraju, nie działa. Wykazano to od lat w badaniach przeprowadzonych w przypadku epidemii grypy, a także u Sarsa i Mersa".
@mors_04
Spróbuj to głąbom wytłumaczyć.
już oceniałe(a)ś
3
0
@mors_04
Nie będzie nam tu w obcych językach mówił co mamy robić. Zwłaszcza taki o niesłowiańskiej urodzie.
już oceniałe(a)ś
0
0
Bzdury totalne, albo wierzy się w to że zasady postępowania w czasie epidemii COVID19 są słuszne tzn. odstęp do 2m i maseczki lub to wszystko to ściema.Bo jeżeli odstęp i maseczki funkcjonują to Co To Ma za znaczenie czy granica jest zamknięta? Żadne!Ponieważ czy spotkam Polaka czy Niemca czy Czecha czy Szweda a mam odstęp i maseczkę to jestem bezpieczny i nie ma to żadnego znaczenia.
Zamykanie granic pokazuje tylko totalną nieudolność , niekompetencje i chaos w strukturach politycznych nie tylko Polski , ale całej Europy, oprócz Szwecji która wybrała trochę inną drogę , ale również częściowo zamknęli granice,
już oceniałe(a)ś
9
0