Rząd PiS znosi kolejne ograniczenia wywołane pandemią koronawirusa. Od poniedziałku, 18 maja otwarte będą restauracje i salony urody oraz fryzjerskie. Świętują miłośnicy sportów zespołowych - będzie można grać i trenować w większych grupach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O najnowszych decyzjach rządu w środę poinformował premier Mateusz Morawiecki. I tak od poniedziałku będziemy mogli zjeść już w restauracjach, barach, kawiarniach i centrach handlowych. Spodziewano się, że konsumpcja będzie możliwa jedynie w ogródkach letnich, ale rząd z liberalizacją obostrzeń poszedł dalej, więc posiłek będzie można zejść także wewnątrz lokali. Premier nakłania jednak, by korzystać z ogródków.

Jakie są zasady? Na jedną osobę w lokalu przypadać muszą co najmniej 4 m kw. Przed wejściem właściciele mają obowiązek nakleić wlepkę z informacją, ile osób może przebywać w środku jednocześnie. Wyłączone będą za to przestrzenie samoobsługowe, jak chociażby bufety i dozowniki do samodzielnego nalewania napojów. Przed wejściem do lokalu będziemy musieli dezynfekować ręce, a przy jednym stoliku przebywać będą mogła jedynie rodzina lub osoby żyjące ze sobą na co dzień. W pozostałych przypadkach przy stoliku siedzieć powinna jedna osoba. Stolik po każdym kliencie będzie dezynfekowany.

Zasad dotyczących lokali gastronomicznych jest więcej. Podaliśmy te najważniejsze z perspektywy klienta. Więcej przeczytasz w tekście: Od kiedy będą czynne restauracje i kawiarnie? Rząd znów zaskoczył - bardzo duża liberalizacja.

Sport uwolniony

Świetną wiadomość usłyszeli miłośnicy sportów zespołowych. Także od 18 maja znacznie więcej osób będzie mogło korzystać z obiektów sportowych - już nie tylko otwartych boisk, ale także zamkniętych sal. 

I tak na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – będzie mogło przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów). Na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich będą mogły przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów)

Zostanie również wprowadzona możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. „Jeśli wydzielimy 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów)” - czytamy w komunikacie.

Jeśli chodzi o zasady korzystania z zamkniętych obiektów sportowych, te przedstawione są na grafice poniżej:

Koniec marzeń o fryzjerze

Także od poniedziałku otwarte zostaną salony fryzjerskie i urody. Wśród najważniejszych zaleceń znajdują się:

 • obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala),
 • używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe,
 • przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online,
 • klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

Kultura

Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. Od 18 maja możliwe będą m.in.:

 • działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),
 • wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),
 • wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
 • indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,
 • wznowienie prób i ćwiczeń.

Transport publiczny

Zwiększone zostaną także limity pasażerów w środkach transportu publicznego. Do autobusu czy tramwaju wsiądzie ich tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub tyle, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Przykład: jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

Uroczystości religijne

Już od najbliższej niedzieli zmniejszone zostaną restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i innych uroczystościach religijnych. Podczas mszy lub innego obrzędu na jednego uczestnika musi przypadać 10 m kw. Dotychczas na jedną osobę przypadało 15 m kw.

Opieka i edukacja

WAŻNE: Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna.

Zaś od poniedziałku dozwolone będą zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczna rewalidacja. Również od 18 maja otwarte zostaną placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Od poniedziałku, 25 maja rozpoczną się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, konsultacje z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów ósmych klas, przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Od poniedziałku, 25 maja zostanie przywrócona możliwość prowadzenia na uczelniach zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów) oraz zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie. Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych, np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.

Od 1 czerwca mają ruszyć konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem