Orkiestra Kameralna Filharmonii Zielonogórskiej pod batutą Czesława Grabowskiego uczci 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Koncert będzie transmitowany w internecie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Historię pierwszego papieża Polaka znamy wszyscy. Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. 58 lat później, w październiku 1978 r. został wybrany na papieża. Był pierwszym nie-Włochem pełniącym tę funkcję od XVI w., gdy papieżem został Holender, Hadrian VI. Wojtyła przyjął imiona Jan Paweł, na cześć swojego poprzednika, Jana Pawła I.

Pontyfikat sprawował przez kolejnych 27 lat. Zmarł 2 kwietnia 2005 r. W 2011 r. został beatyfikowany, a trzy lata później kanonizowany przez papieża Franciszka.

Z okazji 100. urodzin papieża artyści z Filharmonii zagrają koncert. Wystąpi Orkiestra Kameralna Filharmonii Zielonogórskiej pod batutą Czesława Grabowskiego. Ze względu na koronawirusa wydarzenie odbędzie się online. - W programie utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, G. F. Haendla, Tomaso Albinoniego, Pietro Mascagniego oraz teksty św. Jana Pawła II - informuje FZ.

Początek transmisji w piątek, 15 maja o godz. 19. O szczegółach filharmonia będzie informować na swojej stronie. Oczywiście nie musimy kupować biletów.

Warto przypomnieć, że wczoraj, 13 maja, minęła 39. rocznica nieudanego zamachu na Jana Pawła II. Tego dnia, 1981 r. na placu św. Piotra, podczas audiencji dla pielgrzymów papież witał się z wiernymi, jadąc swoim papamobilem. W pewnej chwili z tłumu padły dwa strzały. Kule trafiły w brzuch i rękę. Zamachowcem był Mehmet Ali Agca, któremu papież przebaczył.

CZYTAJ WIĘCEJ: 13 maja 1981 roku - zamach na papieża Jana Pawła II. Kto za nim stał?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem