Od soboty, 16 maja wszyscy pracujący i uczący się poza granicami Polski mogą podróżować bez obowiązku odbycia kwarantanny po powrocie do domu. Efekty widać w statystykach. Zwiększył się ruch na przejściach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przypomnijmy: Na tę wiadomość czekali wszyscy zatrudnieni i uczący się poza granicami Polski. "Od 16 maja br. nie ma obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy RP stanowiącej granicę wewnętrzną w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub państwie UE i EOG oraz w celu pobierania nauki RP lub państwie sąsiadującym, w tym także dla opiekunów uczniów i dzieci." - pisze straż graniczna na swojej stronie.

Wystarczy, że podczas kontroli granicznej - która decyzją ministra spraw wewnętrznych obowiązuje nadal, co najmniej do 12 czerwca br. - poświadczymy dokumentem, że rzeczywiście byliśmy za granicą w konkretnym celu, zwalniającym nas z kwarantanny.

Dopóki powyższy przepis nie wszedł w życie, nie martwić się o przymusową, 14-dniową kwarantannę mogli niektórzy. M.in. kierowcy transportu międzynarodowego, rolnicy i pracownicy oraz uczniowie transgraniczni. Z kwarantanną musieli liczyć się wszyscy prowadzący aktywność zarobkową i zawodową poza krajem, w tym m.in. pracownicy personelu medycznego, DPS-ów.

Podróżnych jest więcej

Jak informują pogranicznicy, tylko w piątek, 15 maja "na kierunku do Polski skontrolowano 48,7 tys. osób, w tym 43,9 tys. na granicy wewnętrznej". Dla porównania, w poprzedni piątek 32,5 tys. 

Z kolei w dniach poprzedzających piątek, 15 maja statystyki prezentowały się następująco: wtorek, 12 maja - 21,9 tys., środa, 13 maja - 29,3 tys., czwartek, 14 maja - 27,6 tys.

Ile osób przekroczyło granicę, gdy wcześniej wspomniany przepis zaczął obowiązywać?

  • sobota, 16 maja - 46,8 tys.
  • niedziela, 17 maja - 23,3 tys.
  • poniedziałek, 18 maja - 31,2 tys.

Granicę wewnętrzną pokonamy w:

  • z Niemcami: Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą,
  • z Litwą: Budzisko, Ogrodniki,
  • ze Słowacją: Barwinek, Chyżne,
  • z Czechami: Cieszyn-Chociebuż, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołazy - oraz w wyznaczonych godzinach, które znajdziemy tutaj - w Wiechowicach, Pietrowicach, Boboszowie i Zawidowie.
Na wszystkich przejściach granicznych ruch odbywa się na bieżąco.

"Na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą ruch graniczny został znacznie ograniczony. Granicę z Rosją można przekraczać jedynie w Bezledach i Grzechotkach, granicę z Białorusią – w Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu, a z Ukrainą – w Dorohusku, Korczowej, Hrebennem oraz w Medyce (tylko w ruchu pieszym)." - informuje SG.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    W artykule jest błąd. Nie wszyscy uczący się i pracujący poza granicami Polski, tylko Ci z krajów, z którymi bezpośrednio sąsiadujemy.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0