Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński wprowadza poprawki dot. obowiązku kwarantanny po powrocie Polaków do kraju. "Przymusowy 14-dniowy urlop" zostaje zniesiony dla kolejnych grup.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przypomnijmy. "Od 16 maja br. nie ma obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy RP stanowiącej granicę wewnętrzną w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub państwie UE i EOG oraz w celu pobierania nauki RP lub państwie sąsiadującym, w tym także dla opiekunów uczniów i dzieci" - pisze straż graniczna na swojej stronie.

Wystarczy, że podczas kontroli granicznej - która decyzją ministra spraw wewnętrznych obowiązuje nadal, co najmniej do 12 czerwca br. - poświadczymy dokumentem, że rzeczywiście byliśmy za granicą w konkretnym celu, zwalniającym nas z kwarantanny.

Dopóki powyższy przepis nie wszedł w życie, niektórzy nie musieli się martwić przymusową, 14-dniową kwarantanną. M.in. kierowcy transportu międzynarodowego, rolnicy i pracownicy oraz uczniowie transgraniczni. Z kwarantanną musieli liczyć się wszyscy prowadzący aktywność zarobkową i zawodową poza krajem, w tym m.in. pracownicy personelu medycznego, DPS-ów.

Koronawirus. Teraz też uczniowie i studenci, kierowcy "w celu odbioru odpoczynku"

Lista osób, które nie muszą obawiać się o kwarantannę, została poszerzona. Wynika to z poprawki w rozporządzeniu szefa resortu spraw wewnętrznych z piątku, 22 maja. - Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia - informuje MSWiA na swojej stronie.

"Zmiana rozporządzenia rozszerza katalog osób uprawnionych do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej o:

  • kierowców wykonujących transport międzynarodowy, podróżujących tranzytem przez terytorium RP innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy (w celu odbioru odpoczynku lub po odebraniu odpoczynku);
  • uczniów i studentów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej;
  • obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Konfederacji Szwajcarskiej w celu przejazdu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do miejsca zamieszkania lub pobytu (trwającego nie dłużej niż 12 godzin liczonych od momentu przekroczenia granicy RP) oraz ich małżonków i dzieci".

"Potrzeba uwzględnienia uczniów i studentów wśród kategorii osób uprawnionych do przekraczania granicy państwowej wynika z przyjętego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej harmonogramu egzaminów zewnętrznych dla uczniów, którzy ukończyli naukę w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (w okresie od 8 czerwca do 28 sierpnia br.)" - tłumaczy resort.

CZYTAJ WIĘCEJ O OBECNEJ SYTUACJI NA GRANICY Z NIEMCAMI: Koronawirus. Prawie 140 tys. osób pokonało granice w czwartek. "Udało się w 7 godzin i 43 minuty"

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Polak o Dajczaku: "Stara się przekonać, że jego ból jest lepszy", Rafalska: "Nieżle pani rapuje"

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem