Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Rząd wprowadza IV etap luzowania obostrzeń obowiązujących podczas epidemii koronawirusa. W środę, 27 maja podczas konferencji prasowej ogłoszono m.in. zmiany ws. zakrywania twarzy i nosa. W konferencji wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski i minister kultury Piotr Gliński. Planowo miała rozpocząć się o godz. 11, ale zaczęła się po godz. 11.20.

- Dziś trzeba podkreślić, pokazać te dane, które pokazują, że zapanowaliśmy nad epidemią koronawirusa bardziej niż bogatsze kraje - mówi premier i pokazuje wykres z liczbą zgonów spowodowanych COVID-19 na milion mieszkańców. Zgodnie z danymi rządu, w Polsce na milion mieszkańców umiera 27 osób. Najgorzej wypada Belgia - 806 i Hiszpania - 580. Za nami w statystyce są m.in. Chorwacja - 25 i Litwa - 24. Stawkę zamyka Grecja - 17.

Koronawirus. Od 30 maja bez maseczek

Od soboty, 30 maja zostaje zniesiony obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej. Nadal należy zachować dystans dwóch metrów, w miarę możliwości. Wciąż maseczki musimy nosić w sklepach i innych budynkach, również w komunikacji miejskiej. Zasłaniać buzi nie muszą: rodzice z dziećmi do 13. roku życia, pozostającymi pod ich opieką, osoby z niepełnosprawnością i ci, którzy mieszkają razem lub współgospodarzą.

Również od soboty w lokalach gastronomicznych nie będzie limitu osób ze względu na powierzchnię lokalu. Do momentu zajęcia miejsca przy stoliku nadal trzeba mieć zasłonięte nos i usta. Tak samo do sklepów i marketów wejdzie więcej osób.

W kościołach też będzie mogła przebywać nieograniczona liczba osób, z zachowaniem dystansu. - To nie jest koniec zmagań z koronawirusem, nie chcemy zapłacić kolejnymi zachorowaniami czy przede wszystkim zgonami. Proszę wszystkich o utrzymanie dyscypliny - apeluje Morawiecki.

Od 30 maja można gromadzić się w liczbie do 150 osób. Jednak wówczas maseczkę należy mieć na twarzy. - Limit osób w miejscach kultu religijnego, w sklepie, na targu i poczcie zostanie zniesiony - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Wracają wesela i inne uroczystości rodzinne. Weselnicy nie muszą nosić maseczek, ale w miejscu uroczystości obowiązują wytyczne sanitarne.

Koronawirus. Od 6 czerwca kina, teatry, siłownie

Teatry, filharmonie, cyrki czy kina będą otwarte od soboty, 6 czerwca. Otworzą się ponownie solaria, salony masażu i tatuażu, sauny czy parki rozrywki. Do działalności powrócą też siłownie i kluby fitness. Wciąż zamknięte pozostają kluby i dyskoteki.

- Pod trzema warunkami. To nie jest obowiązek, tylko możliwość. To od dyrektorów i właścicieli będzie zależało, czy otworzą się, czy nie. Opinie są podzielone, sezony kończą się w czerwcu. Wypełniamy pojemność widowni do 50 proc., by kontakt był rozluźniony, oraz nosimy maseczki. Koncerty plenerowe, do 150 osób, mogą być organizowane - tłumaczy Gliński.

Od początku epidemii w Polsce COVID-19 zdiagnozowano u 22 303 osób, w woj. lubuskim u 111. Liczba wyzdrowiałych w Lubuskiem wzrosła do 87, w kraju 10 330. Z powodu koronawirusa zmarło 1025 osób - w woj. lubuskim ani jedna – dane na środę, 27 maja, na godz. 10.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus wraca do Lubuskiego. Setki osób podejrzanych zakażeniem, wielka liczba testów do wykonania

CZYTAJ TEŻ: Kocia kawiarnia otwiera się na nowo. Wcześniej była zamknięta przez COVID-19... I nie tylko

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.