W trakcie minionego d逝giego weekendu w Niemczech granice Polski przekroczy這 blisko 340 tys. os鏏. Nie spe軟i造 si czarne scenariusze, kt鏎ych 鈍iadkami byli鄉y w marcu i tydzie wcze郾iej. Co nie oznacza, 瞠 ruch na przej軼iach by p造nny przez ca造 czas - zdarza造 si korki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Trwający od piątku do poniedziałku (29 maja - 1 czerwca) długi weekend u naszych zachodnich sąsiadów nie okazał się sprawcą niebotycznych korków na granicy. A przypomnijmy, że tydzień temu było fatalnie. Kierowcy tkwili w zatorach kilka godzin. Jeszcze wcześniej, w marcu, nawet 19 godzin. Dlatego na niektórych przejściach pojawiło się więcej służb i otwarte zostało jedno dodatkowe. Swoje obawy o powrót korków wyrazili również radni z przygranicznego Görlitz.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus na granicy. Nadchodzi długi weekend w Niemczech, na przejściu w Zgorzelcu ma być więcej służb

Jak było? Otóż granice w kierunku Polski pokonało około 336,8 tys. osób:

 • 29 maja - 149,4 tys.
 • 30 maja - 108,6 tys.
 • 31 maja - 36,6 tys.
 • 1 czerwca - 42,2 tys.

Spora część z nich to podróżni kierujący się z Niemiec do Polski. W piątek przejścia graniczne nie korkowały się. W sobotę około godz. 20 na przejściach w Świecku i Zgorzelcu niektórzy stali godzinę, w Jędrzychowicach nawet trzy. Lecz o "powtórce z rozrywki" nie było mowy. W niedzielę było spokojnie. W poniedziałek pogranicznicy przez większość dnia także informowali, że "ruch odbywa się na bieżąco".

Niestety, korki pojawiły się wieczorem m.in. na autostradzie A4. "Moi rodzice stali 3,5 godziny. Jechali do Niemiec" - pisze jedna z internautek na facebookowej grupie zrzeszającej podróżujących przez przejście w Jędrzychowicach, jedno z najbardziej obleganych na granicy polsko-niemieckiej. Inny użytkownik dodał zdjęcie z opisem: "Na załączonym zdjęciu widać powrót wzmożonego ruchu na autostradzie A4 przy wrocławskich bramkach, korki sięgały chwilami do 10 kilometrów, a kolejna fala spowolnienia przy Pietrzykowicach, gdzie jest remontowany wiadukt". Mimo wszystko, sytuacja w nocy ustabilizowała się. 

.
.  Fot. zrzut ekranu / Facebook

Gdzie pokonamy granice Polski:

 • z Niemcami: Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn
 • z Litwą: Budzisko, Ogrodniki,
 • ze Słowacją: Barwinek, Chyżne,
 • z Czechami: Cieszyn-Chociebuż, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołazy oraz Wiechowice, Pietrowice, Boboszów i Zawidów (godziny otwarcia czterech ostatnich z wymienionych przejść znajdziemy TUTAJ).

Przypomnijmy, że decyzją ministra spraw wewnętrznych kontrole graniczne obowiązują co najmniej do 12 czerwca br. Kwarantanny po powrocie unikną tylko niektóre grupy Polaków. Wiele osób nie godzi się z rządowym przepisem i żąda otwarcia granic.

- To jest kuriozum. Skoro rządzący odmrażają kolejne sektory, to niech otworzą granice. Pal go sześć, że my staliśmy niemal 8 godzin. Na pewno mieliśmy lepiej niż inni, którzy utknęli na 9-10 godzin, bez jedzenia i picia. To jest dręczenie ludzi, Polaków - mówił Krystian, kierowca, który podczas powrotu do kraju w marcu stał w korku 19 godzin.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus. Prawie 140 tys. osób pokonało granice w czwartek. "Udało się w 7 godzin i 43 minuty"

Koronawirus. Petycja o otwarcie granic

Portal Głos Pogranicza wspólnie z pracownikami transgranicznymi przygotował petycję skierowaną do premiera Mateusza Morawieckiego. "Rząd musi w końcu dostrzec, że jego działanie ma być przemyślane i z korzyścią dla Obywateli, a nie na zasadzie chybił trafił. Decyzje rządzących nie mogą wpływać negatywnie na nasze codzienne życie" - pisze Agnes Mencel, pomysłodawczyni. Każdy, kto chce się zapoznać z treścią petycji, znajdzie ją TUTAJ.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem