Coraz więcej osób w woj. lubuskim korzysta z częściowych lub całkowitych zwolnień ze składek. Do tej pory do oddziałów ZUS wpłynęło niemal 50 tys. wniosków. Łączna wartość zwolnień to prawie 178 mln zł.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Do lubuskich oddziałów ZUS, w Zielonej Górze i Gorzowie, wpłynęło prawie 50 tys. wniosków na łączną kwotę ok. 178 mln zł.

- Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy, które zgłaszają do ubezpieczeń społecznych maksymalnie 9 osób. Firmy zatrudniające od 10 do 49 osób mogą zostać zwolnione z 50 proc. kwoty składek. Z ulgi mogą skorzystać również spółdzielnie socjalne, niezależnie od liczby osób zgłaszanych do ubezpieczeń - przypomina Agata Muchowska, rzeczniczka ZUS w woj. lubuskim.

Tylko w ramach świadczenia postojowego Zakład wypłacił przedsiębiorcom 43 mln zł. Dotychczas do oddziałów wpłynęło ok. 34 tys. takich wniosków. Z kolei o odroczenie terminu płatności składek ubiegało się 5 tys. Lubuszan. Do tej pory na te ulgi wypłacono ponad 48,5 mln zł.

- Uruchomiliśmy specjalny system do rozpatrywania wniosków o pomoc z tzw. tarczy antykryzysowej. To ułatwia i przyśpiesza wypłatę świadczeń. Podobny system był już wykorzystywany przy weryfikacji wniosków o przejście na emeryturę - mówi Muchowska.

Odpowiedź na złożone wnioski przedsiębiorcy otrzymują za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE). - Aby odebrać odpowiedź z ZUS, wystarczy zalogować się do swojego konta, wejść w zakładkę „Dokumenty i wiadomości” i w skrzynce odbiorczej przejść do dokumentów wymagających poświadczenia odbioru - tłumaczy rzeczniczka.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem