Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Działacze i sympatycy Koalicji Obywatelskiej czas na zebranie podpisów mają do środy, 10 czerwca. Zbiórka ruszyła w czwartek, dzień po tym, jak Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała nowy wzór list poparcia, który przygotowano specjalnie, by utrudnić sprawę Rafałowi Trzaskowskiemu - jest on jedynym nowym kandydatem w stawce wyścigu o fotel prezydenta Polski.

W Zielonej Górze zorganizowana zbiórka rozpoczęła się tego samego dnia o godz. 18 na organizowanym na deptaku Marszu Wolności. Jednak tak naprawdę działacze KO już od godz. 13 kręcili się po centrum miasta z wyborczymi blankietami. Zainteresowanie przerosło ich oczekiwania, do złożenia podpisu ustawiały się kolejki.

- Tylko w czwartek wypełniliśmy ponad 100 list poparcia. Nie liczyliśmy jeszcze zebranych podpisów, zrobimy w to w niedzielę, ale musiało to być co najmniej 1,2 tys. - mówi Łukasz Pabierowski, przewodniczący zielonogórskiego koła Platformy, który na deptaku obecny jest także w piątek.

- Ciągle podchodzi mnóstwo ludzi. Mamy pięć stolików, wszystkie stale są zajęte - stwierdza Pabierowski.

- W piątek, sobotę i niedzielę zbieramy podpisy na deptaku od południa do godz 17. Zapraszamy, by przyjść i wesprzeć kandydaturę Rafała Trzaskowskiego - dodaje działacz PO.

Na kolejne dni zbiórka nie jest jeszcze zaplanowana. Niewykluczone jednak, że przy dużej liczbie podpisów te w poniedziałek "pojadą" już do Warszawy, by nie ryzykować przekroczenia terminu ogłoszonego przez Elżbietę Witek, marszałek Sejmu.

Pierwsza runda wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę, 28 czerwca. Rafał Trzaskowski w roli kandydata Koalicji Obywatelskiej zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską. Jego najpoważniejszymi rywalami będą urzędujący prezydent Andrzej Duda oraz dziennikarz i prezenter telewizyjny Szymon Hołownia, a następnie Władysław Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń i Krzysztof Bosak.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.