Wybory prezydenckie 2020. Trwa zbiórka podpisów pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego na prezydenta kraju. Jak idzie w Zielonej Górze i gdzie można wpisać się na listę?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Działacze i sympatycy Koalicji Obywatelskiej czas na zebranie podpisów mają do środy, 10 czerwca. Zbiórka ruszyła w czwartek, dzień po tym, jak Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała nowy wzór list poparcia, który przygotowano specjalnie, by utrudnić sprawę Rafałowi Trzaskowskiemu - jest on jedynym nowym kandydatem w stawce wyścigu o fotel prezydenta Polski.

W Zielonej Górze zorganizowana zbiórka rozpoczęła się tego samego dnia o godz. 18 na organizowanym na deptaku Marszu Wolności. Jednak tak naprawdę działacze KO już od godz. 13 kręcili się po centrum miasta z wyborczymi blankietami. Zainteresowanie przerosło ich oczekiwania, do złożenia podpisu ustawiały się kolejki.

- Tylko w czwartek wypełniliśmy ponad 100 list poparcia. Nie liczyliśmy jeszcze zebranych podpisów, zrobimy w to w niedzielę, ale musiało to być co najmniej 1,2 tys. - mówi Łukasz Pabierowski, przewodniczący zielonogórskiego koła Platformy, który na deptaku obecny jest także w piątek.

- Ciągle podchodzi mnóstwo ludzi. Mamy pięć stolików, wszystkie stale są zajęte - stwierdza Pabierowski.

- W piątek, sobotę i niedzielę zbieramy podpisy na deptaku od południa do godz 17. Zapraszamy, by przyjść i wesprzeć kandydaturę Rafała Trzaskowskiego - dodaje działacz PO.

Na kolejne dni zbiórka nie jest jeszcze zaplanowana. Niewykluczone jednak, że przy dużej liczbie podpisów te w poniedziałek "pojadą" już do Warszawy, by nie ryzykować przekroczenia terminu ogłoszonego przez Elżbietę Witek, marszałek Sejmu.

Pierwsza runda wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę, 28 czerwca. Rafał Trzaskowski w roli kandydata Koalicji Obywatelskiej zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską. Jego najpoważniejszymi rywalami będą urzędujący prezydent Andrzej Duda oraz dziennikarz i prezenter telewizyjny Szymon Hołownia, a następnie Władysław Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń i Krzysztof Bosak.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  bedzie ktos zbierac na targu?
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  A czy senator demokrata, który uzyskał mandat z poparcia PO a teraz ich wydymał złożył podpis?
  już oceniałe(a)ś
  0
  1