W najbliższych dniach dowiemy się, kiedy zostaną otwarte granice. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński decyzję w tej sprawie ma podjąć jeszcze przed Bożym Ciałem, przypadającym na 11 czerwca.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przypomnijmy. Od 15 marca na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą przywrócono kontrole. Początkowo miały trwać do 24 marca, ale z powodu koronawirusa termin przesunięto kilkukrotnie. Aktualnym jest 12 czerwca br. Kwarantanny po powrocie unikną tylko niektóre grupy Polaków. Wiele osób nie godzi się z rządowym przepisem i żąda otwarcia granic. Czy od soboty kierowcy przejadą je bez zatrzymywania się na przejściach i obawy o późniejszy "przymusowy urlop"?

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef MSWIA Mariusz Kamiński poinformował, że decyzję w tej sprawie podejmie przed Bożym Ciałem. - Analizujemy sytuację epidemiczną w różnych państwach Europy i świata. Dzisiaj spotkam się z głównym inspektorem sanitarnym. Wspólnie podejmiemy bezpieczne decyzje - mówił Kamiński w poniedziałek w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. W cztery dni granicę z Niemcami pokonało 263,5 tys. osób. Nie zabrakło nieudanych prób

Podczas sobotniej rozmowy (6 czerwca) z Krzysztofem Ziemcem z RMF FM, pytany o otwarcie granic był premier Mateusz Morawiecki. Przypomnijmy, że Unia Europejska oczekuje na decyzję o zniesieniu kontroli do 12 czerwca. Zgodnie z unijnymi wymogami kontrole muszę zniknąć do końca czerwca. Jako że dzień wcześniej w Polsce obchodzimy Boże Ciało, ostateczne ustalenia muszą być znane najpóźniej 10 czerwca.

- Wczoraj rozmawiałem z premierem Litwy i zdecydowaliśmy w ciągu najbliższych dni otworzyć nawzajem granice. Już dzisiaj pracują nasze służby nad wypracowaniem odpowiedniego protokołu, a ponieważ Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to można powiedzieć, że z trzema przyjaciółmi bałtyckimi będą otwarte w ciągu najbliższych dni - mówił premier i tłumaczył, że trwają rozmowy z innymi państwami członkowskimi UE. - Być może wprowadzimy protokół zielony i pomarańczowy - czyli dla krajów, które uważamy za najbardziej bezpieczne i dla tych, które jeszcze takie nie są - zaznaczył Morawiecki na antenie RMF FM.

Gdzie pokonamy granice Polski:

 • z Niemcami: Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn
 • z Litwą: Budzisko, Ogrodniki,
 • ze Słowacją: Barwinek, Chyżne,
 • z Czechami: Cieszyn-Chociebuż, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołazy oraz Wiechowice, Pietrowice, Boboszów i Zawidów (godziny otwarcia czterech ostatnich z wymienionych przejść znajdziemy TUTAJ).
Na wszystkich przejściach granicznych ruch odbywa się na bieżąco.

CZYTAJ TEŻ: Tomek i Jakub spisali się na medal, ale sytuacja przy granicy jest wciąż bardzo zła

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  To teraz ciekawostka: epidemię spędzam w moim drugim mieszkaniu - w Zurychu zamiast w Łodzi. W czasie ostatniego miesiąca rekordem wykrytych zakażeń było 66 przypadków w całej Szwajcarii - równo miesiąc temu, 8 maja. W czasie ostatniego tygodnia rekordem było 21 przypadków 4 czerwca. Liczba nowych przypadków spada na łeb na szyję w bardzo spójny sposób.

  Ale i tak Polska się łaskawie zastanowi, czy pozwolić mi wrócić bez kwarantanny, czy nie. Co z tego, że z przerażeniem słucham mrożących krew w żyłach opowieści krewnych i znajomych o ich sytuacji zawodowej w Polsce, o konieczności działań bardzo niebezpiecznych dla zdrowia i życia, których oczywiście nie wolno raportować do Sanepidu, bo się straci pracę, a my z mężem sobie siedzimy tu i pracujemy zdalnie, a największym naszym kontaktem z ludźmi jest pójście raz na kilka dni do sklepu osiedlowego? Co z tego, że większą szansę mam zarazić się w pociągu z Okęcia do Łodzi albo w autobusie z Fabrycznego do domu?

  Nic, gdybym teraz jakimś cudem wróciła to 2 tygodnie wyjęte z życia - chociaż absolutnie największa szansa na zakażenie, jaka by mi groziła, to powrót z lotniska do domu w Polsce, a nie życie codzienne w Zurychu...
  już oceniałe(a)ś
  23
  1
  Czyli juz wiem. Niemcy beda mieli kolor pomaranczowy i ta granica bedzie dalej zamknieta. Na pewno bedziemy mogli pojechac do Orbana.
  @agik
  W pierwszym zdaniu możesz mieć rację. Ale ostatnio granicę z Węgrami mieliśmy w 1939 (1945 przy założeniu ciągłości państwa pod okupacją).
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  To teraz takim kalendarzem operują uzurpatorzy?
  Co to za boskie ciało,?
  A może taser ma działać pół zdrowaśki, a ułaskawieni nieprzestepcy będą jeszcze na wolności przez pół synodu?
  Ale dno.
  Duda da i pis da
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  Ta mysia morda nie ma za grosz honoru tylko ułaskawienie.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  I procesje przejdą przez zachodnią granicę, aby rechrystianizować Europę.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Te dziwne manewry pisowskiego rządu z otwieraniem granic polskich nasuwają podejrzenie, że PiS zależy na jak najdłuższym trzymaniu Polaków za pysk pod pretekstem pandemii.
  @no-pasaran
  Dokladnie to samo chchcialam napisac: Polacy maja siedziec w kraju i napedzac polska gospodarke, dostana na dziecko bon 500+. Maja ratowac polska turystyke. Niemcy sa nieproszonymi goscmi. A przy okazji lepiej zeby nie widzieli jak zyje sie za granica i powoli przyzwyczajali sie, do tego, ze niedlugo juz nigdzie nie wyjada bo idzie komuna. Paszporty trzeba bedzie zdawac do urzedu, jak 30 lat temu. Zreszta, i tak nie beda nikomu potrzebne. Rosna znowu zakazenia a jak rusza wesela, to bedzie druga fala pandemii i granice nigdy sie nie otworza.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  To juz takiej nomenklatury uzywa sie w rzadzie na daty z kalendarza? Zenada.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0