Dworzec PKP w Żaganiu w ub. roku został wyremontowany. Prace kosztowały 17 mln zł. To dziś wyjątkowe miejsce na kolejowej mapie województwa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

W Żaganiu znajduje się jeden z najładniejszych dworców w regionie. Obecny budynek powstał w 1913 r. Dwupiętrowy, na skrzydłach, z kolumnadą u wejścia, należał do tych z nieco wyższej półki. Nic dziwnego. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej w Żaganiu krzyżowało się aż siedem linii kolejowych. Ze stacji kilka razy dziennie odjeżdżały pociągi pośpieszne do Wrocławia, Berlina, Drezna, Legnicy i Zgorzelca.

Remont zabytkowego dworca skończył się w maju ub. roku, kosztował 17 mln zł. Na zlecenie PKP wykonała je firma SKB z Warszawy.

Dworzec komplementuje Barbara Bielinis-Kopeć, wojewódzka konserwator zabytków. – Żagański dworzec po przeprowadzonych niedawno pracach remontowo-konserwatorskich, nad którymi czuwał Bartosz Idryjan, miejski konserwator zabytków, wyróżnia się na tle innych zabytkowych dworców w naszym województwie – napisała na Facebooku.

Dworzec kolejowy w Żaganiu po remoncie, który kosztował 17 mln zł
Dworzec kolejowy w Żaganiu po remoncie, który kosztował 17 mln zł  Fot. Jan Mazur

Co się zmieniło? Dziś w oczy rzucają się zwłaszcza odnowione elewacja i dach budynku, a także stolarka okienna i drzwiowa. Robotnicy wymienili instalacje, zrobili nowe przyłącza, a sam budynek przystosowali dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Dworzec jest też po zmroku podświetlany.

Na peronach zamontowano m.in. windy, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, oznakowania i tablice tyflograficzne. Dla potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowano również toalety. Na dworcu pojawił się też monitoring, nowe miejsca parkingowe i rowerowe stojaki.

Część pomieszczeń dostosowano do obecnych funkcji. W gmachu dworca pojawiły się m.in. biuro obsługi klienta, posterunek SOK czy pomieszczenia biurowe. Są też pomieszczenia publiczne, które powstały na potrzeby gminy, m.in. sala wystawiennicza i posterunek straży miejskiej.

W galerii możecie zobaczyć zdjęcia wyremontowanego dworca w Żaganiu. Ich autorem jest Jan Mazur.

CZYTAJ TAKŻE: Przyjeżdża Szymon Hołownia. W Nowej Soli spotka się z Tyszkiewiczem, a w Zielonej Górze...

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Jak oceniasz dworzec PKP w Zielonej Górze?

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jest piękny. Szkoda, że nie można tego samego powiedzieć o nieskończonej modernizacji dworca w Zielonej Górze, który też miał szansę być perełką architektury mimo że w całkiem innym stylu.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0