Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zarówno w Niemczech, jak i w Polsce w czwartek 11 czerwca obchodzone jest Boże Ciało. Wielu pracujących i uczących się na co dzień za naszą zachodnią granicą, skorzysta z kilku dni urlopu. Z tej okazji ponownie otwarte zostanie przejście w Radomierzycach. Ma to zapobiec powstawaniu wielokilometrowych korków na pozostałych.

Radomierzyce znajdują się pomiędzy Bogatynią a Zgorzelcem. To właśnie w Zgorzelcu znajduje się jedno z najbardziej obleganych przejść granicznych.

Gdzie pokonamy granice Polski z Niemcami:

  • Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn oraz w dniach 10-11 czerwca w Radomierzycach.

Koronawirus. Kiedy otwarcie granic?

Przypomnijmy, że od 15 marca na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą przywrócono kontrole. Początkowo miały trwać do 24 marca, ale z powodu koronawirusa termin przesunięto kilkukrotnie. Aktualnym jest 12 czerwca br. Kwarantanny po powrocie unikną tylko niektóre grupy Polaków. Wiele osób nie godzi się z rządowym przepisem i żąda otwarcia granic. Czy od soboty kierowcy przejadą je bez zatrzymywania się na przejściach i obawy o późniejszy "przymusowy urlop"?

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że decyzję w tej sprawie podejmie przed Bożym Ciałem. - Analizujemy sytuację epidemiczną w różnych państwach Europy i świata. Dzisiaj spotkam się z głównym inspektorem sanitarnym. Wspólnie podejmiemy bezpieczne decyzje - mówił Kamiński w poniedziałek w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus. Kiedy otwarcie granic? Kamiński: Decyzja przed Bożym Ciałem

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.