Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że 13 czerwca otworzą się granice Polski na państwa Unii Europejskiej. Zniesiona zostanie kwarantanna po powrocie do kraju. Wznowione zostaną również loty zagraniczne.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na tę wiadomość czekały setki tysięcy Polaków. Od soboty 13 czerwca będą mogli swobodnie przekroczyć granice kraju z Niemcami, Czechami i Słowacją. Dwa ostatnie państwa nie otworzyły jeszcze granicy dla Polaków. Oznacza to, że na razie możemy podróżować do Niemiec. Po przekroczeniu granicy możemy kierować się dalej, do innych dostępnych w obecnym momencie krajów UE. Decyzję w sprawie otwarcia granic ogłosił premier Mateusz Morawiecki w środę podczas wizyty w Łochowie (woj. mazowieckie).

W nocy z piątku na sobotę znikną kontrole drogowe na przejściach granicznych. Przywrócono je 15 marca w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Początkowo miały trwać do 24 marca, ale termin przesunięto kilkukrotnie. Do kraju nie mogli wjechać cudzoziemcy bez wymaganych dokumentów – kart czasowego lub stałego pobytu czy zezwolenia na pracę – oraz osoby, które nie były małżonkami obywatela naszego kraju. Kwarantanny po powrocie uniknęły tylko niektóre grupy Polaków – zostanie zniesiona całkowicie w sobotę dla powracających do kraju.

– Ograniczamy decyzję dotyczącą granic na razie do państw UE. Potrzebne są jak najszybciej kontakty z tymi krajami, żeby powróciły do poprzedniego stanu – mówił Morawiecki.

Od 16 czerwca znów będzie można skorzystać z lotów międzynarodowych w granicach UE. Oczywiście polecimy tylko do tych państw, które otworzyły swoje granice dla Polaków. – Wchodzimy w kontakt już dzisiaj z LOT-em, żeby mógł zaplanować odpowiednio powrót do świadczenia swoich usług – dodaje premier. Przypomnijmy, że LOT 1 czerwca wznowił połączenia krajowe.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Przed Bożym Ciałem otworzą dodatkowe przejście na granicy z Niemcami

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ale kto chce tę granicę przekraczać w obliczu wzrastającej drugiej fali w Polsce? Mam za 3 tygodnie urlopu i Polska nie jest moim wymarzonym krajem, bo obawiam się w środku urlopu 1000 lub więcej zakażeń dziennie, zamknięcia granic i wprowadzenia kwarantanny. Bez znaczenia, że polskie zakażenia nie mają nic wspólnego z przyjezdnymi, zamkną granicę, żeby sfałszować wybory i udupić naród.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  "Na tę wiadomość czekały setki, jeśli nie tysiące."
  Nieprawda.
  Na ta wiadomosc czekaly setki tysiecy.
  @andreas600
  Prędko poprawiam, bo to najprawdziwsza z prawd :)
  już oceniałe(a)ś
  1
  0