Wczoraj w Szpitalu Uniwersyteckim lekarze wykonali zabieg hybrydowy z użyciem nowego termoablatora, który szpitalowi kupiła lubuska marszałek. Podczas jednej operacji, pacjentowi z Poznania wycięto lewą połowę wątroby i wykonano ablację zmian w prawym płacie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nowy sprzęt w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze to wielkie udogodnienie w leczeniu pacjentów z guzami wątroby. Do tej pory termoablator mikrofalowy, co prawda był dzierżawiony za symboliczną złotówkę (producent zarabia na zakupie nowych elektrod), ale nie tylko zielonogórskiej lecznicy. W efekcie, raz na miesiąc, dwa, przyjeżdżał i odjeżdżał spakowany w czarne walizy. Trzeba było go za każdym razem od nowa podłączać na bloku operacyjnym. To nie koniec żmudnej logistyki. Lekarze musieli uzbierać grupę pacjentów i przyjąć ich w jednym terminie, uzależnionym od dostępności aparatu. Od kilku dni sprzęt jest własnością szpitala. Operować można do woli.

Pacjent przyjechał z Poznania

Wczoraj prof. Dawid Murawa, chirurg onkolog, razem z parą kolegów, wykonał zabieg hybrydowy z użyciem nowego termoablatora. Pacjentowi z Poznania wykonano resekcję lewej połowy wątroby i wykonano ablację zmian w prawym płacie.

– Kolejna podobna operacja także dziś – przyznaje prof. Murawa, który od ponad roku kieruje klinicznym oddziałem chirurgii i chirurgii onkologicznej w szpitalu w Zielonej Górze. Po przeprowadzce przyjechał za nim sznur pacjentów z Wielkopolski.

Murawa jest jednym z najlepszych chirurgów w Polsce. Cenionym w środowisku, ale słynie z bezkompromisowości. Pracował m.in. w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, jest prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Prof. Murawa: W chirurgii nie da się pewnych rzeczy robić młotkiem i śrubokrętem 

Pierwszy leczył tak wątrobę

Prof. Murawa wątroby leczył nowatorsko pierwszy w Polsce. Pierwszy sprzęt udało mi się wstawić do Poznania w 2015 r., po wizycie w Wielkiej Brytanii. Kupił go, bo szpital zaoszczędził pieniądze (ok. 120 tys. zł) przy organizacji dużego kongresu chirurgicznego. W Zielonej Górze Murawa miał więcej szczęścia. Sprzęt zafundowała Elżbieta Polak, lubuska marszałek.

– Po wielu miesiącach starań, dzięki wielkiemu wsparciu marszałek Polak udało się na stałe pozyskać nowy termoablator mikrofalowy – podziękował na Facebooku prof. Murawa.

Sprzęt świetnie spisuje się podczas zabiegów termoablacji mikrofalowej guzów rozsianych w wątrobie. Jak działa aparat?

Nie masz piersi? Już ją masz. Szpital robi pierwsze operacje mastektomii i rekonstrukcji

– Do guza wkłuwamy igłę, określasz precyzyjnie parametry: moc, czas, by określić obszar niszczenia komórek. Temperatura dochodzi do 200 stopni Celsjusza. Urządzenie wypala guz. To zabieg bardzo radykalny, ale mniej obciążający pacjenta niż zwykłe cięcie. Możemy go stosować także przy guzach płuc, nerek. Pacjent wychodzi do domu w czwartej dobie – tłumaczył w Wyborczej prof. Murawa, gdy rok temu wykonał pierwszą taką operację w Zielonej Górze (wówczas na pożyczonym sprzęcie). Oprócz termoablacji mikrofalowej, wykonał resekcję zmian rakowych na jelicie cienkim i grubym (kolejne wznowy), a także usunął przerzut do przepony i przerzut do pęcherza moczowego.

Prof. Murawa w Zielonej Górze rozwija onkologię zabiegową, stawia na wykonywanie nowych procedur onkologicznych, których do tej pory w szpitalu nie wykonywano: rekonstruuje pierś po mastektomii – robi to podczas jednej operacji, odtwarza wycięty przełyk ze ścian żołądka, „wypala” guzy wątroby czy trzustki, próżniowo wyjmie guzki, włókniaki z piersi. Ostatnio wykonał operację na wątrobie z użyciem nowego noża wodnego Hydrojet Erbe w resekcji ósmego segmentu.

- Chirurgia wątroby oprócz doświadczenia wymaga sprzętu - mówi profesor.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Duże brawa Panie Profesorze !!!
  @etna
  Brawo profesorze i pani Marszałek,bo ten od zdrowia i nabywania jakiegoś sprzętu się nie angażuje w leczenie Polaków.Pan minister,od zdrowia,NFZ jest ,no dla kogo jest?
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Czy Wyborcza jest tak niedouczona czy składa doniesienie na bezprawne działanie Marszałek województwa? W przeciwieństwie do prezydenta miasta, który podejmuje decyzje finansowe jednoosobowo, województwo moze dysponować funduszami tylko w drodze uchwały zarządu (pięcioosobowego). Marszalek wiec nic nie funduje bo nie ma takiego prawa.
  @ZielonaRazem
  A co ufundował w szpitalu Kubicki?? Zero, tylko pyszczyć potrafi
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @ZielonaRazem
  Czy Wyborcza ma złożyć doniesienie na tego od zdrowia,że nie kupuje potrzebnego sprzętu a badziewie u handlarzy? Pojemało Cię totalnie ,że nie odróżniasz pracy u podstaw od machlojek ministerialnych?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @ZielonaRazem
  Czy wszyscy zausznicy prezydenta mają takie niskie IQ, jak Ty, że nie potrafi pojąć skrótu myślowego?Ależ Was musi boleć znakomity rozwój szpitala w mieście, przy którym jedynym Waszym wkładem były billbordy Pani Haręźlak :-)
  już oceniałe(a)ś
  1
  0