17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza straciła dotychczasowego dowódcę. Gen. bryg. dr Robert Kosowski odchodzi na stanowisko rektora Akademii Sztuki Wojennej, czasowo zastąpi go płk Wojciech Ziółkowski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uroczystość pożegnania dowódcy i odczytania decyzji o mianowaniu go na nowe stanowisko odbyła się w zeszłym tygodniu. 

- Dziękuję panu za dowodzenie 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną. Proszę pamiętać, że czarny naramiennik to zobowiązanie, wyzwanie i pamięć o tym, że żołnierzem „Czarnej Dywizji” pozostaje się na zawsze - mówił pod adresem odchodzącego dowódcy gen. bryg. dr Dariusz Parylak, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, pod którą podlega 17 WBZ.

Pożegnanie gen. bryg. dra Roberta Kosowskiego. Dotychczasowy dowódca 17WBZ w Międzyrzeczu obejmie stanowisko rektora Akademii Sztuki Wojennej
Pożegnanie gen. bryg. dra Roberta Kosowskiego. Dotychczasowy dowódca 17WBZ w Międzyrzeczu obejmie stanowisko rektora Akademii Sztuki Wojennej  fot. st. szer. Kamil Śpiączka/11dkpanc

Później zwrócił się już do żołnierzy jednostki. - Jestem przekonany, że atmosfera służby, zbudowane relacje i sposób dowodzenia kreowany przez gen. Kosowskiego będzie w dalszym ciągu wyznaczał kierunki waszej służby dla Rzeczypospolitej i chwały „Czarnej Dywizji’’ oraz ułatwi przyjęcie dowodzenia nowemu dowódcy - dodawał gen. Parylak. 

Gen. bryg. dr Robert Kosowski brygadą z Międzyrzecza dowodził od 2018 r. Na pożegnanie od kolegów i współpracowników otrzymał wiele podarunków, w tym pamiątkowy karabin.

- Dowodząc Wielkopolską Brygadą, miałem żołnierskie szczęście spotykać na swojej drodze przełożonych, kolegów, mundurowych i osoby cywilne, z którymi wykonywanie zadań było przyjemnością i nauką. Ten czas w mojej zawodowej biografii zachowam w najlepszej pamięci, a zdobyte doświadczenie wykorzystam na kolejnym stanowisku służbowym. Żegnam się z ziemią lubuską, z garnizonami Międzyrzecz, Wędrzyn i Krosno Odrzańskie, ludźmi, z którymi miałem ogromną przyjemność służyć i wierzę, że działania, które razem wykonywaliśmy, będą w dalszym stopniu owocować - mówił podczas uroczystości ustępujący dowódca.

Pożegnanie gen. bryg. dra Roberta Kosowskiego. Dotychczasowy dowódca 17WBZ w Międzyrzeczu obejmie stanowisko rektora Akademii Sztuki Wojennej
Pożegnanie gen. bryg. dra Roberta Kosowskiego. Dotychczasowy dowódca 17WBZ w Międzyrzeczu obejmie stanowisko rektora Akademii Sztuki Wojennej  fot. st. szer. Kamil Śpiączka/11dkpanc

Następnie przekazała sztandar brygady nowemu dowódcy. Tę funkcję tymczasowo pełnić będzie dotychczasowy zastępca dowódcy - płk Wojciech Ziółkowski.

Uroczystą zbiórkę zakończyła defilada kompanii honorowej oraz sztandarów pododdziałów Wielkopolskiej Brygady - po raz ostatni przedefilowały przed odchodzącym ze stanowiska dowódcą.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  No to po jakim,ozdobie doktorantach Akademia Sztuk Wojennych nareszcie stopień naukowy ktoś z Lubuskiego zacne nazwiska Lubuskie przebierają nóżkami
  Wiesław Śmiech
  już oceniałe(a)ś
  0
  0