Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gang zajmujący się nielegalną produkcją i handlem papierosami działał na terenie Wielkopolski i Lubuskiego. W jednej z miejscowości woj. lubuskiego powstała fabryka i magazyn. Załoga była na miejscu, mieszkała tuż pod zakładem.

Gdy uzbrojeni policjanci CBŚP weszli na teren fabryki, produkcja szła pełną parą. Podczas akcji policjanci zatrzymali 16 osób, w tym 12 obywateli Ukrainy. - Zabezpieczyli prawie 5,8 mln szt. papierosów, blisko 1,7 tony krajanki tytoniowej oraz kilkadziesiąt palet z półproduktami. Do tego przejęli maszyny służące do produkcji papierosów - informuje Centralne Biuro. - Przejęto także milion złotych w gotówce, trzy samochody, w tym dostawczy służący do przewozu papierosów poza granice Polski.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Grupa przestępcza działała od listopada 2019 r. Akcję przygotowały CBŚP i Wielkopolski Wydział Zamiejscowego Prokuratury Krajowej.

Lubuskie, wrzesień 2020 r. Akcja CBŚP, likwidacja nielegalnej fabryki papierosówLubuskie, wrzesień 2020 r. Akcja CBŚP, likwidacja nielegalnej fabryki papierosów Arch. CBŚP

Jak szacuje wstępnie policja, skarb państwa mógł stracić na podatku akcyzowym ponad 6,5 mln zł. W rzeczywistości straty mogły być jeszcze większe. Z taśm nielegalnej lubuskiej fabryki mogło zjechać ok. 33 mln sztuk papierosów bez akcyzy. - Z ustaleń śledczych wynika, że papierosy prawdopodobnie przemycono poza granice Polski i tam sprzedawano. W takim przypadku straty skarbu państwa w podatkach akcyzowym, VAT i celnym mogłyby wynieść blisko 40 mln zł - szacuje CBŚP.

Sąd w Poznaniu orzekł trzy miesiące aresztu dla każdego z 16 zatrzymanych w policyjnym nalocie w Lubuskiem. Grozi im do pięciu lat więzienia.

W lesie wyrosły krzewy marihuany. Wkroczyła policja

Policja łapała piratów. Nocni rajdowcy są problemem w Zielonej Górze? [SONDA]

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.