Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ciągu ostatniej doby śmierć w wyniku powikłań wywołanych COVID-19 poniosło aż 28 osób. Miały od 61 do 96 lat. 

- Większość zmarłych miała choroby współistniejące - informuje resort zdrowia.

W tym samym czasie w Polsce zdiagnozowano 974 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Na czoło pod tym względem wróciło woj. mazowieckie (164 chorych), za nim uplasowały się małopolskie (134) i pomorskie (114). 

Najmniej pozytywnych wyników wyszło tym razem w Zachodniopomorskiem, bo tylko 16. Cztery więcej odnotowano w Lubuskiem. Zakażeni w naszym regionie pochodzą z powiatu gorzowskiego (7 osób), powiatu międzyrzeckiego (6), sulęcińskiego (3) oraz Zielonej Góry, Gorzowa, powiatu nowosolskiego i Dolnego Śląska (po jednej osobie).

Dlaczego Ministerstwo Zdrowia informuje o 17, a nie 20 przypadkach w Lubuskiem? Chodzi o korektę. Dwa przypadki, które wcześniej podawano jako "lubuskie", zostały zdiagnozowane także w Zachodniopomorskiem, skąd pochodzili ci zakażeni. Z kolei jednego z Dolnoślązaków policzono jako mieszkańca pow. żagańskiego. Kiedy zorientowano się w błędach, Ministerstwo odjęło trzy przypadki na terenie woj. lubuskiego, by wyrównać ogólną liczbę zakażonych dla województwa.

W naszym regionie na oddziałach zakaźnych leży 15 pacjentów z koronawirusem. 687 osób jest na kwarantannie, a 852 pod nadzorem epidemiologicznym. Od początku pandemii w woj. lubuskim potwierdzono 877 zakażeń, zmarło 17 osób.

W skali całego kraju obecność wirusa potwierdzono u 81 673 osób. Walkę z chorobą przegrało 2344 pacjentów.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.