Generał brygady Piotr Trytek został nowym dowódcą 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. W armii przeszedł niemal wszystkie szczeble dowódcze
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nowego dowódcę 11. LDKPanc wyznaczył minister obrony Mariusz Błaszczak. Gen. brygady Piotr Trytek zastąpi gen. dyw. Dariusza Parylaka - poinformował resort obrony.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

- Uroczystość przekazania dowodzenia odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, w poniedziałek 5 października na placu Gen. Maczka w Żaganiu - dodaje major Artur Pinkowski, rzecznik prasowy 11. LDKPanc.

Gen. Trytek ma 49 lat. Pochodzi ze Stargardu Szczecińskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i Akademię Obrony Narodowej. Przeszedł wszystkie szczeble dowódcze. Dowodził m.in. plutonem w Wałczu, kompanią i batalionem w 2. Brygadzie Zmechanizowanej Legionów w Złocieńcu. Potem, po służbie na misji w Iraku, był szefem sztabu 2. Brygady.

- Na przełomie lat 2008/2009 pełnił służbę w ramach IV Zmiany PKW w Islamskiej Republice Afganistanu jako zastępca dowódcy kontyngentu - informują wojskowe służby prasowe. - W październiku 2014 r. objął stanowisko szefa Oddziału Planowania Użycia Sił Zbrojnych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego w Warszawie.

W 2017 gen. Trytek został dowódcą 12. Brygady Zmechanizowanej imienia gen. Hallera w Szczecinie. Rok później awansował do stopnia generała brygady. - W 2019 r. objął stanowisko zastępcy szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego w Warszawie - wylicza mjr Pinkowski.

CZYTAJ TAKŻE: To wojna, ale nietypowa, wróg czai się wszędzie. Ćwiczenia Gepard/Anakonda z udziałem lubuskich jednostek [ZDJĘCIA]

 Słynny niedźwiedź Wojtek zeskoczył z pomnika i ruszył w świat

 Dwóch żołnierzy zabitych 1 września 1939 r. Ich tajemnica wyjaśniona

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem