Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

 To się nazywa szybka akcja! - pochwalił się na Facebooku zielonogórski szpital. - W ubiegłym tygodniu Zarząd Województwa Lubuskiego zdecydował o przeznaczeniu 920 tys. zł z rezerwy budżetu na pilny zakup ośmiu respiratorów, a dziś sprzęt jest już u nas.

Obecnie szpital dysponuje 58 respiratorami, w tym 11 dla dzieci.

Respiratory to ostatni zakup marszałka i zarządu woj. lubuskiego. Wcześniej marszałek doposażał w sprzęt także szpitale w Gorzowie, Żarach i Nowej Soli. Od początku pandemii koronawirusa z unijnych pieniędzy (zgodę na ich wykorzystanie w walce z pandemią wydała Komisja Europejska) zakupiono m.in aparaturę i cztery karetki za 36 mln zł, środki ochrony osobistej za 9 mln zł i testy na koronawirusa za 5 mln zł. Z budżetu województwa wydano ponad 8 mln zł na budowę śluz w szpitalach, środki dezynfekcyjne i respiratory.

- Wynegocjowaliśmy kolejne 30 mln zł z UE na oddział dziecięcy w Zielonej Górze i sprzęt wysokospecjalistyczny w Gorzowie - wyliczała na ostatniej sesji sejmiku marszałek Elżbieta Polak.

Koronawirus. 164 nowe zakażenia w Lubuskiem, nie żyje 75-latek

Koronawirus. Studenci przetestują mieszkańców na uczelnianym stadionie?

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.