Rząd ogłosił nową listę powiatów włączonych do czerwonej strefy. Wśród nich nie ma największych lubuskich miast, są za to inne powiaty. W obydwu strefach wprowadzono poprawki w obostrzeniach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Czwartek, 15 października był rekordowym dniem dla koronawirusa w Polsce. Służby poinformowały, że wykryto go u 8099 osób. O godz. 11.30 rozpoczęło się zebranie Rządowego Zespołu Zarządzenia Kryzysowego. Po jego zakończeniu, przed godz. 17.30 zaczęła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Podczas niej premier ogłosił strategię walki z epidemią.

- Nie lockdown, ani całkowity brak obostrzeń. Istnieje rozwiązanie pośrodku, droga zdroworozsądkowa. Poradziliśmy sobie z COVID-19 wiosną, poradzimy sobie teraz, ale tylko wtedy, gdy będziemy działać razem, postępować zgodnie z zasadami. Jeśli możemy, zostańmy w domu - przemawiał Morawiecki.

Podano też zaktualizowaną listę powiatów włączonych do strefy czerwonej.

Które powiaty są w czerwonej strefie?

Wcześniej większość powiatów znajdowała się w strefie żółtej, w czerwonej ok. 40 z nich. Najnowszą listę tych drugich poszerzono do 150 powiatów i 11 miast wojewódzkich. Obowiązuje ona od soboty, 17 października. Nie ma na niej Zielonej Góry i Gorzowa, ale jest powiat gorzowski, międzyrzecki, krośnieński i żarski.

Wyjaśnijmy: na listę żółtą kwalifikują się powiaty, w których wskaźnik nowych przypadków oscyluje pomiędzy 6-12 na 10 tys. mieszkańców. Z kolei na liście czerwonej umieszczone są powiaty, gdzie wskaźnik przekracza 12 - wszystko wskazuje na to, że według wyliczeń rządowych ekspertów ww. powiaty przekroczyły tę barierę.

Zasady w żółtej i czerwonej strefie

Jakich zasad trzeba będzie przestrzegać od soboty? Oczywistym jest, że usta i nos muszą być zakryte niemal wszędzie: w przestrzeni publicznej, w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej (np. sklepach, urzędach), galeriach handlowych i obiektach usługowych.

Za nieużywanie maseczki czy przyłbicy grozi nam mandat w wysokości 500 zł. Jeśli go nie przyjmiemy, policja skieruje wniosek do sądu o ukaranie. Możemy zapłacić nawet 5 tys. zł. Zwolnione z obowiązku używania środków ochronnych są osoby posiadające odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub dokument poświadczający o niepełnosprawności niepozwalającej na ich używanie.

Co istotne, w żółtej strefie w szkołach i na uczelniach odgórnie wprowadzono nauczanie hybrydowe. W czerwonej uczniowie szkół wyższych i ponadpodstawowych będą uczęszczać tylko zdalnie (nie licząc zajęć praktycznych). 

W strefie czerwonej, z placówek handlowych (sklepów, marketów) może korzystać jednocześnie pięć osób w przeliczeniu na jedną kasę. W żółtej bez zmian.

W zgromadzeniu może wziąć udział: w strefie czerwonej do 10 osób, w żółtej do 25. Dystans pomiędzy zebranymi musi wynosić 1,5 m. W uroczystościach religijnych może brać udział: w strefie żółtej jedna osoba na 4 m kw., w czerwonej jedna osoba na 7 m kw.

Od 19 października zakazano organizacji wesel i innych imprez okolicznościowych, nadal nie można organizować kongresów i targów. 

W instytucjach kulturalnych, także w kinach, może przebywać do 25 proc. maksymalnej liczby osób.

Dyskoteki i kluby oraz wesołe miasteczka czy parki rozrywki są zamknięte. Imprezy sportowe mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności. Do odwołania zamknięto baseny, siłownie i aquaparki.

W obydwu strefach bary i restauracje będą otwarte w godz. 6-21. W środku może znajdować się jeden klient na 4 m kw., zajęty ma być co drugi stolik - lokale mogą za to o dowolnej porze serwować dania na wynos i dostarczać je bezpośrednio do klienta. W salonie fryzjerskim czy u kosmetyczki może znajdować się tylko obsługa i klienci.

W autobusach czy pociągach można zająć: w obydwu strefach 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Od dziś do sklepów wracają godziny dla seniorów. Polska Izba Handlu: To nietrafiony pomysł

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem