Nieobecność na niedzielnej mszy nie będzie grzechem - biskup Tadeusz Lityński udzielił dyspensy wiernym ze stref czerwonych w woj. lubuskim
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Lubuskiem w strefach czerwonych znalazły się cztery powiaty: gorzowski, międzyrzecki, krośnieński i żarski. Od soboty, 17 października obowiązują w nich ostrzejsze restrykcje m.in. z placówek handlowych (sklepów, marketów) może korzystać jednocześnie pięć osób w przeliczeniu na jedną kasę. W strefach czerwonych w zgromadzeniu może wziąć udział do 10 osób, w żółtej do 25. Różnice są także w mszach w kościołach: w strefie żółtej jedna osoba na 4 m kw., w czerwonej jedna osoba na 7 m kw.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w związku z pandemią koronawirusa udzielił wiernym dyspensy ze stref czerwonych - poinformował portal diecezjalny.

- Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Eucharystii we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie - ogłosił biskup Lityński. Namawia do mszy w radiach i telewizjach. Jak tłumaczy, dyspensa dotyczy wiernych Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, a także katolików przebywających na jej terytorium.

Bp Lityński sam jest zakażony koronoawirusem, o czym zawiadamiała kuria w tym tygodniu. - Przebywa "w izolacji domowej".

W niedzielę w kościołach z powodu zagrożenia epidemicznego nie odbędzie się zapowiadane liczenie wiernych. Badania takie Kościół prowadzi od 40 lat. Z ostatnich danych z 2018 r. wynika, że w niedzielnej mszy w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej brało udział 27,3 proc. zobowiązanych do tego wiernych. W kraju średnia wynosi 38,2 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Maseczki do kontroli. Jak zielonogórzanie zakrywają nosy i usta? Młodzież jest beztroska

CZYTAJ TAKŻE: Gorzowski szpital przejmuje dowodzenie w walce z pandemią koronawirusa. Marszałek i prezes pełni wątpliwości

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Poczekamy , aż wszystkie powiaty będą w czerwonej strefie dzięki uczęszczaniu na msze.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Rzad swoimi decyzjami doprowadzi wielebnych do katastrofy finansowej .Im mniej barankow w swiatyniach tym wiekszy deficyt . !!!!! RAMEN
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Dobry, Łaskawy Pan ...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  .
  Błąd panie biszko.., tfu ..., skup!
  Wzywać imiennie i każdemu pysk zanurzać do tej miski przy wejściu.
  Tak się uwolnimy od zarazy...
  .
  już oceniałe(a)ś
  1
  0