I Lubuski Dzień Onkologii miał być sporym wydarzeniem, ale szyki pokrzyżowała pandemia. By było bezpiecznie, wydarzenie będzie zrealizowane w formule prelekcji online. Wykłady lekarzy będziemy mogli posłuchać w domu przy kawie. Znajdziemy je potem także w sieci.
Cel? Zadbać o profilaktykę, bo w pandemii rzadziej się badamy, trudniej umówić się do lekarza, rzadziej zapada diagnoza. Niestety w raku, każdy tydzień zwłoki zmniejsza rokowanie.
– Sytuacja epidemiologiczna pochłania większość naszej uwagi, jednak prowadzi to też do bardzo poważnych konsekwencji. W sierpniu specjaliści alarmowali, że do tego momentu na COVID-19 w Polsce zmarło około 1,9 tys. osób – to tyle ile umiera na nowotwory w ciągu tygodnia. Dlatego też nie możemy zapominać o profilaktyce chorób nowotworowych – mówi Jakub Szczepański przewodniczący koła naukowego onkologii klinicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego, które współorganizuje wykłady profesorów. Szczepański podaje dane, które przekazali chirurdzy i anestezjolodzy z blisko 70 krajów, także z Polski, także z Zielonej Góry. Według grupy badawczej COVIDSURG Collaborative w pierwszym kwartale br. na całym świecie nie wykonano ponad 30 proc. operacji onkologicznych.
– To pokazuje, z jak ogromnym problemem się dzisiaj mierzymy. Pandemia SARS-CoV-2 jest niezwykle niebezpieczna także z powodu obniżenia wydolności systemu opieki zdrowotnej – dodaje Karina Topczyłko, przewodnicząca koła naukowego chirurgii ogólnej i onkologicznej.
I Lubuski Dzień Onkologii ma być dużym i cyklicznym wydarzeniem. W tym roku prelegentami będą znakomici specjaliści:
Prof. Dawid Murawa, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologicznych, szef kliniki chirurgii onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze i tożsamej katedry UZ
Prof. Tomasz Huzarski, szef katedry genetyki klinicznej i patomorfologii, który od kilku lat prowadzi poradnię genetyczną dla rodzin osób chorych na nowotwory w Zielonej Górze.
Dr n. med. Marek Szwiec, szef kliniki onkologii Szpitala Uniwerysteckiego, wykładowca CM UZ.
Prof. Maciej Salagierski, kierownik katedry urologii i onkologii urologicznej Collegium Medicum UZ
Początek w sobotę, 24 października, o godz. 12. Relacja na fanpage m.in. Uniwersytetu Zielonogórskiego, Szpitala Uniwersyteckiego, Urzędu Miasta Zielona Góra, Urzędu Marszałkowskiego i oczywiście Gazety Wyborczej.
Realizatorem technicznym wydarzenia jest Radio Index, a organizatorami studenci Collegium Medicum UZ – Karina Topczyłko i Jakub Szczepański.
Wszystkie komentarze