Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przerwanie ciąży w przypadku ciężkich wad płodu jest niezgodne z konstytucją. - Tak zwany wyrok tak zwanego trybunału odebrał kobietom prawo do decydowania o swoim życiu, zdrowiu i prawie do posiadania szczęśliwej rodziny - grzmiała w parlamencie Anita Kucharska-Dziedzic, lubuska posłanka Lewicy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Aborcja jest niezgodna z Konstytucją w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu - stwierdził Trybunał Konstytucyjny, któremu przewodniczy wybrana w sposób niezgodny z procedurami sędzia Julia Przyłębska.

TK zajął się sprawą po wniosku złożonym przez posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji w 2019 r. Podpisała się pod nim ponad setka parlamentarzystów. Orzeczenie zapadło dziś, w czwartek, 22 października.

Zaraz po wydaniu wyroku przez TK głos na sejmowej mównicy zabrała Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka z Zielonej Góry. Za jej plecami stanęły znane kobiety Lewicy, m.in. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk czy Monika Fulej.

"Tak zwany trybunał konstytucyjny, tak zwanym wyrokiem sponiewierał polskie kobiety. Odebrał im godność i prawa człowieka, odebrał im ludzką podmiotowość, pozbawił je prawa decydowania o sobie, swoim życiu, zdrowiu i prawie do posiadania szczęśliwej rodziny. Ubezwłasnowolnił je" - przemawiała Kucharska-Dziedzic.

Stwierdziła, że państwo rękami kadłubowego Trybunału zdradziło połowę swoich obywateli. "Polski parlament nie może pozostać niemy i bierny na tę niegodziwość. Zgłaszam wniosek formalny o przerwę i zwołanie debaty parlamentarnej, póki jeszcze nie założono kobietom knebli, póki jeszcze nie założono kobietom łańcuchów. Dopóki straż marszałkowska nie wynosi posłanek z sali obrad. Musimy natychmiast rozpocząć debatę o liberalizacji prawa do aborcji, o przywróceniu Polkom należnych im praw człowieka!" - grzmiała Kucharska-Dziedzic.

Zobacz też: "Nie oddamy naszych praw!". Trwa spontaniczny protest pod Trybunałem Konstytucyjnym

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Skazywanie kobiety na urodzenie śmiertelnie chorego dziecka to tortura. religijni ekstremiści bronią nie życia, lecz śmierci. Polska zajęła dumne miejsce obok państw dyktatorskich, gdzie rządzą dewianci religijni. Naprawdę ta ciemna przyłębska myśli, że problem zniknie?
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Doszliśmy do ściany już tylko powszechne nieposłuszeństwo obywatelski jest nadzieja
  Wiesław Śmiech
  już oceniałe(a)ś
  3
  0